×

Jaką bieżnię wybrać?

  • 20.06.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jaką bieżnię wybrać?
Trening w domu jest dobrą alternatywą dla ćwiczeń w siłowni lub klubie fitness. Dzięki odpowiednim maszynom treningowym można w sposób bezpieczny i komfortowy biegać w domu, gdy tylko mamy na to czas i ochotę. Niestety zakup bieżni treningowej wiąże się ze sporym wydatkiem. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model warto dobrze się zastanowić, by sprzęt, który kupimy służył nam długo i niezawodnie.

Czym się kierować przy wyborze?

Duży wpływ na zakup sprzętu powinno mieć to w jaki sposób mamy zamiar z niego korzystać. Warto się więc zastanowić czy mamy zamiar dużo biegać, czy raczej bieżnia będzie nam służyła do innych rzeczy takich jak na przykład rehabilitacja. Duże znaczenie ma również to jak często zamierzamy z niej korzystać. Czy trenować będziemy codziennie, kilka razy w tygodniu czy raczej sporadycznie. 

Jeśli zamierzamy trenować intensywnie i często, warto kupić sprzęt droższy lecz wytrzymały i sprawdzony. Natomiast jeśli zamierzamy ćwiczyć tylko raz na jakiś czas lub w sposób umiarkowany wystarczy zakupić bieżnie średniej klasy.

Bieżnia do marszu

Możliwe jest zakupienie bieżni przeznaczonej wyłącznie do marszu. Tego rodzaju sprzęt jest mniejszy niż klasyczne bieżnie do biegania. Niektóre modele tego typu nie mają nawet silnika. Dzięki temu, że pas biegowy napędzany jest tylko za pomocą siły mięśni taka bieżnia jest lekka i mała. Można ją ustawić nawet w niewielkim pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że bieżnie bez silnika w większym stopniu obciążają stawy niż bieżnie z silnikiem elektrycznym.

Bieżnia do biegania

Osoby, które planują systematycznie biegać na bieżni powinny zdecydować się na zakup bieżni z mocnym silnikiem elektrycznym. Trening trwa przeciętnie około pięćdziesięciu minut, jeśli zakupimy zbyt słabe urządzenie przy takim obciążeniu szybko ulegnie ono awarii. Warto też zwrócić uwagę czy bieżnia, którą mamy zamiar kupić jest wyposażona w różnego rodzaju programy treningowe oraz możliwość regulacji kąta nachylenia.

Bieżnia do profesjonalnego treningu

Zawodnicy zajmujący się bieganiem w sposób profesjonalny, przygotowujący się do biegów ulicznych i maratonów muszą dysponować bieżniami treningowymi, które umożliwiają bieg w tempie co najmniej siedemnastu kilometrów na godzinę. Długi trening to duże obciążenie dla mięśni i stawów, dlatego bieżnia dla zawodników musi nie tylko być mocna, ale również gwarantować dobrą amortyzację. Profesjonalne bieżnie powinny posiadać również znacznie więcej opcji regulacji parametrów biegowych. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: