×

Klimatyzacja – zadbaj, żeby była sprawna latem

  • 04.06.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Klimatyzacja – zadbaj, żeby była sprawna latem
Upały nie dają od siebie odpocząć, najwyższy czas zadbać o sprawną klimatyzację. Dzięki temu podróżowanie, nawet w ukropie będzie przyjemne i bezpieczne.

Jak dbać o klimatyzację

Żeby klimatyzacja była sprawna i wydajna, należy odpowiednio o nią dbać. Podstawą jest regularny serwis. Warto go zrobić w wyspecjalizowanym warsztacie, który posiada niezbędny sprzęt i doświadczenie potrzebne w diagnostyce i naprawie klimatyzacji.

Dla mieszkańców wielkopolski polecamy warsztat Kuta Autoserwis z Poznania, zajmujący się profesjonalną diagnostyka i naprawą klimatyzacji oraz układów chłodniczych w samochodzie. Dzięki pomocy fachowców, Twoja klima będzie wydajna i w pełni sprawna.

Jakie sytuacje powinny zwrócić Twoją uwagę

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy istnieje potrzeba odwiedzenia warsztatu lub serwisu?

Po pierwsze, klimatyzacja bez względu na wszystko, powinna być serwisowana przynajmniej raz w roku. Nawet jeżeli działa dobrze, warto sprawdzić, czy nie brakuje np. czynnika chłodzącego lub czy filtr nie jest zabrudzony.

Poniżej znajdziesz przykładowe sytuacje, które powinny zachęcić Cię do odwiedzenia serwisu:

  • z klimatyzacji po włączeniu wydobywa się nieprzyjemny zapach;

  • klimatyzacja schładza powietrze mniej wydajnie niż kiedyś;

  • nie jesteś w stanie osiągnąć wyznaczonej temperatury, lub jej osiągnięcie zajmuje dłużej niż zwykle;

  • klimatyzacja nie działa;

  • podczas pracy klimatyzatora słychać dźwięki lub hałasy, których wcześniej nie słyszałeś.

 

Takie zachowania mogą świadczyć o tym, że Twoja klimatyzacja jest zagrzybiona, uszkodzona, brakuje czynnika chłodzącego i trzeba ją nabić, bądź po prostu została uszkodzona. Udaj się do warsztatu, żeby wyeliminować problem.

Po co nam klimatyzacja

Poprawnie działająca klimatyzacja to przede wszystkim wysoki komfort podróży w upalne dni. Podróż staje się mniej męcząca nie tylko dla pasażerów ale także dla kierowcy. Przede wszystkim jest bezpieczniejsza, ponieważ optymalna temperatura, ułatwia kierowcy zachowanie odpowiedniego poziomu koncentracji. Badania dowodzą, że najlepsza temperatura dla człowieka umożliwiająca skupienie to między 19-21 stopni Celsjusza. Jest ona niemożliwa do osiągnięcia bez włączenia klimatyzacji, w upalne dni.

Podczas wysokich temperatur, organizm traci bardzo dużo wody na ochłodzenie się. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci. Podróżując z pociechą, warto korzystać z klimatyzacji, jednak warto robić to rozważnie.

Nie kieruj strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na siebie czy innych pasażerów, szczególnie dzieci. Unikniesz tym samym infekcji czy przeziębienia. Skieruj go na przykład na szybę, dzięki czemu obniżysz temperaturę, unikać konsekwencji zdrowotnych.

Dobrze ustawiona klimatyzacja nie powoduje przewiania, tak ma to miejsce na przykład przy otwartych oknach. Pamiętaj jednak, żeby szczególnie podczas krótkich tras nie ustawiać temperatury na maksymalnie niską, przy upałach na zewnątrz. Dzięki temu Twój organizm nie będzie przezywał szoku termicznego. Temperaturę obniżaj możliwie powoli.

Po wejściu do rozegranego auta, postaraj się najpierw trochę je przewietrzyć a dopiero potem włączyć klimę. Dzięki temu, powietrze schłodzi się szybciej. Nie używaj klimatyzacji przy otwartym oknie.

Dobrze ustawiona i rozważnie używana klimatyzacja nie tylko uprzyjemnia podróż ale i dba o dobrą jakość powietrza w kabinie samochodu. Dlatego warto z niej korzystać nie tylko latem, ale i przez cały rok.

Grupa Tipmedia
Podziel się: