×

Wypożyczenie samochodu na podróż za granicę – co warto wiedzieć?

  • 21.05.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wypożyczenie samochodu na podróż za granicę – co warto wiedzieć?
Co warto wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu podczas wyjazdu za granice? Odpowiedzi na pytania szukaliśmy bezpośrednio u specjalistów.

Dla osób nie posiadających własnego samochodu, wypożyczenie samochodu na wakacyjny wypoczynek za granicą bywa czasami jedynym rozwiązaniem. Jest to opcja komfortowa i przyjazna, zwłaszcza, jeśli podróżuje się w większej grupie. Wypożyczenie samochodu jest jednak wciąż nieco oryginalną formą wyjazdu na zagraniczne wakacje – przygotowaliśmy więc kilka wskazówek, które być może pomogą podjąć decyzję, jak podróżować w 2018 roku.

Wypożyczony samochód ma awarię. Co dalej?

To czarny scenariusz, który wielu osobom staje przed oczami w pierwszej kolejności, gdy myśli się o wynajęciu samochodu. Awaria pojazdu w obcym kraju to spore utrudnienie, zwłaszcza jeśli nie włada się biegle lokalnym językiem. W obliczu dalekich tras ryzyko awarii wzrasta. W przypadku nowoczesnych pojazdów niewiele usterek jesteśmy w stanie naprawić własnoręcznie. Co wtedy?

Przy wypożyczeniu samochodu na wyjazd zagraniczny będziemy zobligowani do zakupienia dodatkowego ubezpieczenia assistance. Gwarantuje nam to, że w przypadku awarii samochód zostanie naprawiony przez ekipę serwisantów. W przypadku poważniejszej usterki, pojazd jest transportowany do najbliższego serwisu, a my odstawieni do hotelu. Niektóre firmy oferują samochód zastępczy, który umożliwi nam kontynuowanie podróży.

Przed wynajmem konkretnego samochodu na zagraniczne wakacje zostaniemy odpowiednio poinstruowani, co robić w przypadku awarii. Dobrze jest zapoznać się jaki typ uszkodzeń objęty jest ubezpieczeniem. Z reguły najemca zostanie obciążony kosztami, gdy do baku zostanie nalany nie ten rodzaj paliwa (ogółem, są to poważne uszkodzenia wynikające z nieprawidłowej eksploatacji pojazdu przez najemcę).

Fot. Wypożyczalnia samochodów z Kalisza www.carson.auto.pl

 

Czy wszędzie mogę podróżować wypożyczonym samochodem?

To kolejne dobre pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed planowaniem wakacji wypożyczonym samochodem. Wiele firm, oferujących pojazdy, przed wyjazdem poza granice Polski, musi wydać zgodę na podróżowanie do innego kraju. W większości uzyskanie takiej zgody nie jest problemem, wiąże się to jednak z większymi kosztami najmu (czasem jest to kilkadziesiąt procent więcej, niż wynajem auta do podróżowania w granicach Polski).

Musimy liczyć się także z faktem, że wiele firm posiada ograniczenia do poruszania się po niektórych krajach wynajętym samochodem. Dla przykładu, jedna z największych marek – Europcar – nie pozwala na wjazd swoimi pojazdami np. do Rosji, Ukrainy, Chorwacji czy Czarnogóry. Dwa ostatnie państwa są bardzo popularnymi destynacjami na letni wypoczynek wśród Polaków. Uważnie przeczytajmy warunki najmu i dopytajmy konsultanta o szczegóły, gdyż niewiedza może nas sporo kosztować.

Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie w przypadku kontroli?

Wypożyczając samochód na wakacyjny wypoczynek musimy liczyć się z każdą ewentualnością. Jednym ze scenariuszy jest kontrola przez lokalne władze. Jeśli chcemy ze spokojem poruszać się po innym kraju wynajętym autem, oprócz dokumentów uprawniających nas do jazdy, musimy posiadać także dowód rejestracyjny, potwierdzenie wykupienia polisy OC oraz umowę wynajmu samochodu. W krajach Unii Europejskiej nie wymaga się tłumaczenia dokumentów. W przypadku krajów poza tą strefą, trzeba zasięgnąć języka podczas planowania najmu – bywa, że dokumenty muszą być w języku obowiązującym w tym kraju, w którym podróżujemy.

Źródło: Carson.Auto.pl - wypożyczalnia samochodów z Kalisza

Grupa Tipmedia
Podziel się: