×

Jaką dachówkę wybrać? Rodzaje i różnice cenowe

  • 21.05.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jaką dachówkę wybrać? Rodzaje i różnice cenowe
Budowanie domu to potężne i odpowiedzialne przedsięwzięcie, podczas którego liczy się każdy szczegół. Zwieńczeniem każdej inwestycji jest oczywiście dach - chociaż prace nad nim nie kończą samej budowy. Decydując się na zastosowanie konkretnej dachówki, należy wziąć pod uwagę czynnik wizualny oraz praktyczny, jednocześnie pamiętając o kryterium ekonomicznym. Jaką dachówkę wybrać i ile może to kosztować?

Betonowe czy ceramiczne?

Wybór dachówek jest bardzo szeroki i czasami trudno w natłoku ofert wyłowić tę najlepszą. Często można spotkać się z opinią, że jak dachówki, to tylko ceramiczne. To pierwsza podstawowa grupa produktowa, obok niej zaś znajdują się zaś dachówki betonowe. Jak w niemal każdej dziedzinie, także tu - wszystko ma swoje wady i zalety, a opinia wcale nie musi być aż tak jednoznaczna.

Przewaga dachówek ceramicznych

Przede wszystkim, ze względu na technologię, w przypadku dachówek ceramicznych kupujący ma znacznie szerszy wybór - dotyczy to samej kolorystyki, ale w wielu punktach sprzedaży, także kształtu produktu. To najczęstszy argument dla tych, którzy planują zbudować swój wymarzony w każdym calu dom.
Przyjęła się także opinia, że dachówka (Poznań) ceramiczna jest bardziej atrakcyjna dla oka. Jest to oczywiście kwestia gustu, choć oczywiście pewne uwarunkowania - jak chociażby gładsza powierzchnia - faktycznie mogą mieć wpływ na takie postrzeganie. A zatem - dachówka ceramiczna zyskuje przewagę w kategoriach estetyki i wyboru.

Przewaga dachówek betonowych

Choć oba typy dachówek charakteryzują się dużą trwałością, szacuje się, że dachówka betonowa jest praktycznie niezniszczalna. Ponadto, taki produkt nieco lepiej izoluje akustycznie. Jest poza tym tańszy w wyrobie, co później daje efekt w postaci ceny dla konsumenta.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że kwestie cenowe nie są aż tak jednoznaczne - z reguły dachówka betonowa będzie mieć cenę o kilkanaście-kilkadziesiąt złotych za metr niższą. Przy dobrym jakościowo produkcie może ona już jednak nie być aż tak wyraźna. Niemniej, przy dużym dachu, będzie ona i tak zauważalna.

Co wybrać?

Jakie rodzaje dachówek jeszcze można znaleźć? Blachodachówka, także modułowa - na pewno lżejsza, ale też mniej trwała od wymienionych wcześniej. Stosować można tak naprawdę każdy rodzaj, choć najbardziej uniwersalna wydaje się być jednak dachówka betonowa. W zależności od indywidualnych potrzeb, każdy wybór będzie dobry - przede wszystkim jednak, trzeba pamiętać o tym, aby wybrać produkt dobry jakościowo. To pozwoli długo cieszyć się mocnym i pięknym dachem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: