×

Chcesz ubezpieczyć dom, mieszkanie? Podpowiadamy jak wybierać ubezpieczenie nieruchomości w zależności od typu lokalu

  • 11.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Chcesz ubezpieczyć dom, mieszkanie? Podpowiadamy jak wybierać ubezpieczenie…
W przypadku zdecydowanej większości osób nieruchomość jest najcenniejszym składnikiem majątku. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli pragnie zapewnić ochronę swojego domu lub mieszkania. W jaki sposób dokonać wyboru ubezpieczenia, by było ono odpowiednie do specyfiki danej nieruchomości?

Garść podstawowych informacji o ubezpieczeniu nieruchomości

Każde ubezpieczenie nieruchomości  zawiera ochronę od pożaru. Ponadto bardzo często można znaleźć w pakiecie ubezpieczenie od uderzenia pioruna, wybuchu, zalania, huraganu, gradu, lawiny, osunięcia się ziemi, upadku drzewa, uderzenia pojazdu, a nawet upadku statku powietrznego. Co więcej, polisa może obejmować także ochronę sprzętów domowych, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości oraz wszystkich jego domowników , choć to ostatnie nie jest już regułą. Wiele zależy tutaj od oferty danego towarzystwa ubezpieczeń. Dla przykładu, TU Europa w ramach ubezpieczenia nieruchomości pozwala na rozszerzenie zakresu polisy o odpowiedzialność cywilną właściciela i jego domowników, a ponadto istnieje możliwość wykupienia ochrony ruchomości domowych i stałych elementów od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, ubezpieczenie szklanych elementów od stłuczenia oraz asysty prawnej. Każda polisa zawiera także pakiet Home Assistance.

Ubezpieczenie nieruchomości ze względu na jej charakter

Ubezpieczenie nieruchomości jest najczęściej produktem „szytym na miarę”. Oznacza to, że ochrona, którą zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe, jest adekwatna do potrzeb każdego klienta. Te z kolei uzależnione są od charakteru nieruchomości jaką on posiada. O ile możliwe jest zalanie mieszkania, o tyle w przypadku parterowego domu jednorodzinnego tego typu sytuacja nie jest możliwa.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie?

Decydując się na zakup polisy w każdym przypadku należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Szczególnej uwagi wymagają zapisy, które dotyczą wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wśród nich występują regulacje związane z zabezpieczeniem nieruchomości od kradzieży. Mieszkanie powinno być bowiem zamknięte za pomocą odpowiedniej klasy zamków.  Ważną rzeczą jest aby nieruchomość miała ważne obowiązkowe przeglądy kominiarskie. Podobnie sprzęt – rzeczy, które posiadają dużą wartość powinny być przechowywane w warunkach, które zapewniają im właściwy poziom bezpieczeństwa.  Należy również pamiętać, że niezapłacenie  kolejnych rat składek powoduje wygaśnięcie umowy ubezpieczenia, a co za tym idzie, wyłącza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego za zaistniałe szkody.

Niezależnie od rodzaju nieruchomości jej ubezpieczenie bywa bardzo przydatne. Nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć kiedy powstanie szkoda i jakie będą jej rozmiary. Jej usunięcie jednak zawsze wiąże się z kosztami, które mogą być obciążające dla domowego budżetu. Warto więc pomyśleć o wykupieniu polisy i scedowaniu odpowiedzialności na zakład ubezpieczeń.

Wię

 

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: