Zewnątrzoponowe blokady kręgosłupa – co warto wiedzieć?

  • 10.12.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Zewnątrzoponowe blokady kręgosłupa – co warto wiedzieć?
Choć stosowanie sterydów w leczeniu dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa to skuteczny sposób, działania niepożądane powodują, że rozwiązanie to wskazane jest tylko w określonych przypadkach i przez niedługi czas. Ich główną zaletą jest ustąpienie bólu na spory okres, dzięki czemu uniknąć można konieczności stałego przyjmowania leków, które mają negatywny wpływ na inne narządy w organizmie.

Sposób podawania sterydu bardzo ważny

 Okazuje się, że zewnątrzoponowe podanie leku, a więc do zewnątrzoponowego kanału kręgowego nie powoduje tak dużych działań niepożądanych, jak inne metody. Choć na sterydy wciąż powinny uważać osoby, które zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami funkcji nerek, osteoporozą, chorobami dwunastnicy, wrzodami na żołądku oraz ostrymi chorobami wirusowymi, to pozostali mogą w granicach rozsądku przyjmować lek. Zaletą podawania sterydów w ten sposób jest nie tylko bardziej skuteczne, ale działanie leku jest długotrwałe oraz pomaga w lepszym zdiagnozowaniu problemu, wyjaśnia specjalista z www.sport-med.pl. Jeśli po podaniu dawki w konkretne miejsce ból ustąpi, oznacza to, że znalezione zostało jego bezpośrednie źródło. To pozwoli przeprowadzić kolejne etapy działań i wybrać metody leczenia, by nie tylko uśmierzyć ból na określony czas, ale przede wszystkim by go całkowicie zlikwidować.

Rodzaje wykonania blokady zewnątrzoponowej 

Pierwszy rodzaj polega na podaniu leku w obszarze korzenia nerwu przechodzącego przez otwór międzykręgowy. Sposób ten wymaga podglądu radiologicznego lub tomografii komputerowej, ponieważ konieczne jest prawidłowe widzenie miejsca, w które ma trafić igła wbijana nawet kilka centymetrów pod skórę.

Drugim sposobem jest podanie leku między blaszkami łuków kręgowych. Choć w tym przypadku lekarz specjalista nie musi stosować podglądu, to wykorzystanie go znacznie ułatwi pracę. Podane sterydy rozpływają się po kanale kręgowym. 

Kiedy stosować blokadę kręgosłupa? 

Podanie sterydów pomoże przede wszystkim tym osobom, które zmagają się ze zwężeniem kanału kręgowego, czyli tak zwaną stenozą. Poprawi stan zdrowia tych, którzy cierpią na kręgozmyk, polegający na przesunięciu się trzonu kręgu oraz przy wysunięciu dysku. W zależności od stopnia zaawansowania część z nich z czasem zacznie kwalifikować się do leczenia operacyjnego. Blokady pozwalają uniknąć takiej konieczności, zwłaszcza u osób starszych, u których ryzyko utraty zdrowia lub życia podczas zabiegu jest większe, ponieważ powiązane jest z innymi dolegliwościami, na przykład chorobami serca. Więcej na temat rehabilitacji kręgosłupa na http://www.sport-med.pl/kregoslup-rehabilitacja.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: