×

Jak kupić tani dom?

  • 11.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak kupić tani dom?
Chcesz kupić tani dom? A kto by nie chciał? Pamiętaj jednak, że droga do własnego lokum okupiona jest setką wydatków i wyrzeczeń, mnóstwem stresu oraz nieprzespanych nocy

Chcesz kupić tani dom? A kto by nie chciał? Pamiętaj jednak, że droga do własnego lokum okupiona jest setką wydatków i wyrzeczeń, mnóstwem stresu oraz nieprzespanych nocy. Jednocześnie wiedz, że wszystko to jest warte chwili, w której będziesz mógł po raz pierwszy stanąć w progu własnego domu.

Zanim wspomniany dom jednak powstanie, minie sporo czasu. Potrzebny będzie Ci odpowiedni teren, dokładny projekt, doświadczona ekipa budowlana, no i oczywiście pieniądze. One są najważniejsze, bo to od ich ilości zależy to, jak ostatecznie potoczy się planowana inwestycja.

Każdy, kto powtarza Ci, że dom za małe pieniądze jest niemożliwy, kłamie. Da się kupić tani dom tylko konieczna jest szczegółowa analiza wydatków oraz sprawdzona firma budowlana, która nie będzie chciała Cię oszukać na każdym kroku.

Sprawdzić ekipę możesz w różny sposób - zapytaj się o jej dotychczasowe realizacje, poproś o referencje, skontroluj, jak długo firma istnieje i kogo zatrudnia (jeśli co chwilę szuka nowych pracowników, lepiej sobie odpuścić). To takie podstawowe działania, które pozwolą Ci na wybadanie sytuacji.

W przypadku projektu domu trudno jednoznacznie doradzać, bo przede wszystkim musi się on podobać Tobie - w końcu to właśnie Ty będziesz w tym budynku mieszkać. Istnieją dziesiątki gotowych projektów, jednak pójście na łatwiznę i wybór gotowca niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem. Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od swojego domu i pomyśl, jak można to uwzględnić w projekcie.

Skonsultuj się ze swoją ekipą, poproś ją o wycenę całości i przedstawienie dokładnego harmonogramu. Miej na uwadze, że dom nie zacznie powstawać od razu - firmy budowlane zazwyczaj mają kalendarz zapełniony na kilka miesięcy do przodu, tak więc zdecydowanie musisz uzbroić się w cierpliwość i ustalić z ekipą termin.

Kolejnym ważnym krokiem jest spisanie umowy, która uwzględni ostateczną kwotę, szczegółowy harmonogram, poszczególne etapy prac, a także kary za niedotrzymanie umowy lub wszelkie opóźnienia.

Monitoruj regularnie samą budowę, mów o swoich wątpliwościach, chociaż najlepiej, gdyby takowych nie było. Wykwalifikowani fachowcy, którzy spędzili lata, kształcąc się na specjalistów, wiedzą, jak uniknąć głupich błędów.

Oczywiście powinien być perfekcyjny. Jedynie bardzo dobra i sprawdzona firma budowlana o odpowiednich kwalifikacjach i wieloletnim doświadczeniu nadaje się do tego, aby stworzyć od podstaw wymarzony budynek mieszkalny dla Ciebie. Monitoruj dokładnie każdy etap inwestycji, przygotuj się jako inwestor, ale też nie staraj się być mądrzejszy od ekipy budowlanej - w końcu to oni zajmują się budowaniem, a nie ty.

Upewnij się w jakim stanie dom zostanie Tobie oddany, a także jak będzie wyglądać teren dookoła posesji - nie wszystkie ekipy chcą się dodatkowo tym zajmować. Jeśli zadbasz o kompetentną firmę, z którą wszystko wspólnie ustalicie, wszystkie etapy budowy powinny przebiegać bez problemów. Tylko wybór solidnych wykonawców zagwarantuje Tobie powodzenie całej inwestycji.

Grupa Tipmedia
Podziel się: