×

Co należy wiedzieć o narzędziach CNC?

  • 21.08.2018, 17:00
  • Grupa Tipmedia
Co należy wiedzieć o narzędziach CNC?
Maszyny typu CNC w dobie współczesności posiadają niezwykle szerokie zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach przemysłu. Ich rola w tworzeniu nowych – precyzyjnych form rośnie z dnia na dzień. Ich efektywne działanie byłoby niemożliwe bez stosownych narzędzi.

Czym są wspomniane narzędzia typu CNC?

Narzędzia CNC to produkty, które można znaleźć przede wszystkim w zakładach produkcyjnych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką – m.in. stolarską i grawerską. Są one obecne nawet w pracowniach reklamowych. Sama nazwa – CNC, pochodzi od angielskiej frazy – Computerized Numerical Control, co oznacza po prostu „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Podsumowując – pod pojęciem CNC kryje się szereg narzędzi, urządzeń oraz maszyn, które dzięki wysokiemu zaawansowaniu technologicznemu można sterować komputerowo.

Przeznaczenie narzędzi CNC

Zastosowanie narzędzi CNC jest bardzo szerokie. Są one wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju materiałów przez wykonywanie następujących czynności :

- wykrawanie oraz cięcie

- frezowanie

- wypalanie

- toczenie

Za ich pomocą można obrabiać materiały takie jak drewno lite, sklejkę, tworzywa sztuczne, piankowe, gumę, skórę, kamień oraz rzecz jasna – metale.

Udogodnienia technologiczne

Innowacyjne urządzenia CNC posiadają szereg niezwykłych funkcji, co odróżnia je od narzędzi konwencjonalnych, czyli ręcznych. Obecność w konstrukcji ruchomych głowic równoległych walnie przyczynia się do wzrostu wydajności produkcji, zaś zastosowanie precyzyjnych śrub tocznych gwarantuje precyzję sięgającą nawet 0.001 mm. Dzięki owej precyzji obrabiane elementy cechują się wysoką jakością oraz powtarzalnością.

Zalety stosowania narzędzi CNC

Obrabiarki CNC dzięki zaawansowanej technologii nie tylko odznaczają się ogromną precyzją i powtarzalnością, ale także oszczędzają materiał i wykonują swą pracę znacznie szybciej i efektywniej niż w przypadku maszyn tradycyjnych – ręcznych. Kolejnym atutem korzystania z technologii cnc jest ograniczenie błędów do minimum, co jest pokłosiem zminimalizowania roli pierwiastka ludzkiego.

Szeroki wybór narzędzi skrawających do maszyn CNC w tym wysokiej jakości gwintowniki i narzynki znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-gwintowniki-narzynki-c-1805_1349_1353.html

Grupa Tipmedia
Podziel się: