Co wpływa na szybkość ładowania strony internetowej?

  • 14.07.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Co wpływa na szybkość ładowania strony internetowej?

Strona internetowa ładuje się w nieskończoność? Co robisz? Czekasz czy odpuszczasz? Większość osób z pewnością odpuści, a spora ilość również już więcej nie powróci. W zasadzie jest to całkiem zrozumiałe, nikt nie lubi czekać. Sytuacja wygląda nieco inaczej z perspektywy właściciela strony internetowej, czy sklepu internetowego, wówczas nie można sobie pozwolić na bezpowrotną utratę użytkowników. Jakie czynniki zatem wpływają na szybkość ładowania strony www i czego unikać, jeśli nie chcemy aby nasi odbiorcy czekali?

Czynniki mające wpływ na szybkość ładowania strony internetowej:

Rozmiar grafiki i brak jej optymalizacji

Nie tylko, kiedy prowadzimy tani sklep internetowy, ale również stronę firmową, bloga, czy swoje portfolio umieszczamy grafiki. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i potrzebne. Problem stanowi to, że grafiki niestety często spowalniają i to znacząco nasze strony internetowe. Umieszczenie w witrynie niezoptymalizowanych zdjęć o dużej rozdzielczości może spowolnić naszą stronę nawet kilkukrotnie, dlatego zawsze należy wykorzystać dostępne narzędzia i odpowiednio dostosować ich format i rozmiar.

Certyfikat SSL

Każda nawet najmniejsza strona powinna korzystać z Certyfikatu SSL. Dlaczego? Po pierwsze z prostego względu, dla którego został stworzony, czyli kwestii bezpieczeństwa, w szczególności, jeśli prowadzimy własny sklep internetowy i chcemy chronić transakcję naszych klientów, ale co ważne także ze względu na szybkość ładowania się strony internetowej. Certyfikat SSL do swojego działania będzie potrzebował protokołu HTTPS, który przyspieszy ładowanie się strony. Także, jak widać wynika z tego podwójna korzyść.

Kompresja GZIP

Dzięki jej przeprowadzeniu redukujemy ilość danych wysyłanych z serwera do użytkownika, a co za tym idzie, przyspieszamy naszą stronę internetową. Kompresja GZIP to jeden z tych trików programistycznych, które warto wprowadzić.

Ilość wtyczek

Korzystając z popularnych systemów zarządzania treścią na stronie www mamy dostęp do naprawdę imponującej ilości pluginów i motywów. Dzięki temu, że w większości możemy wybrać wersje darmowe, często lekką ręką wybieramy je i instalujemy. Mówi się, że zasadniczo nie mają one większego wpływu na szybkość ładowania się strony internetowej, jednak jeśli ich ilość będzie zbyt duża, to niestety może już być wręcz przeciwnie. Wybierając wtyczki czy motywy zwracajmy także uwagę na ilość pobrań, opinie, oraz bieżącą aktualizację.

Dobry Hosting

Hosting ma także znaczenie dla szybkości ładowania się strony internetowej, dlatego też, jeśli zależy nam na tym, aby użytkownicy szybko dostawali się na naszą witrynę, raczej nie korzystajmy z bardzo tanich hostingów, a już na pewno nie z tych darmowych.

Dlaczego szybkość ma znaczenie?

Jeśli strona będzie ładowała się dłużej niż 4 sekundy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownicy zrezygnują, nie zapoznając się nawet z naszą ofertą. Prowadząc biznes w internecie, nie możemy sobie pozwolić na takie sytuacje. Ponadto Google docenia strony www, które ładują się szybko, jest to znaczący czynnik dla osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: