×

Sposoby na niską zdolność kredytową

  • 01.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Sposoby na niską zdolność kredytową
Banki bardzo dokładnie sprawdzają potencjalnych kredytobiorców, dlatego uzyskanie pożyczki może okazać się trudnym zadaniem. Najwięcej wymogów należy spełnić w przypadku starań o kredyt hipoteczny. Niemniej, każde udzielenie pożyczki wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej. Jakie są sposoby na jej zwiększenie i kiedy warto po nie sięgnąć?

W jaki sposób banki określają zdolność kredytową?

Banki nie mogą pozwolić sobie na ryzyko braku spłaty udzielonego kredytu. Z tego też powodu określają zdolność kredytową każdej osoby starającej się o pożyczkę. Wyznaczają ją na podstawie miesięcznych przychodów oraz wydatków. Sprawdzane są także wszelkie obecne zadłużenia, czyli chociażby spłacane kredyty, zadłużenia z kart kredytowych czy poręczone kredyty. To wszystko ma na celu oszacować wysokość nadwyżek, które mogą ewentualnie posłużyć do spłaty nowego zadłużenia. Jeżeli bank stwierdzi, że pozostała nadwyżka nie jest wystarczająca do spłaty miesięcznej raty kredytu, to wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Istnieją jednak pewne sposoby, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Co do nich należy?

  • Poręczenie kredytu

Jeżeli zdolność kredytowa jest zbyt niska, to warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem. Poręczyciel (zwany też żyrantem) to osoba, która zobowiązuje się do spłaty kredytu w sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Jest to zabezpieczenie dla banku, który zazwyczaj w tym przypadku zgadza się na udzielenie pożyczki. Pamiętać należy jednak, że poręczyciel powinien posiadać nienaganną historię kredytową. Poręczenie może odnosić się wyłącznie do głównej kwoty kredytu bez dodatkowych kosztów bądź do chwili osiągnięcia zdolności kredytowej przez dłużnika. Więcej informacji na ten temat można poznać na https://kapitalni.org/pl/artykuly/poreczenie-kredytu-jakie-sa-obowiazki-poreczyciela-kredytu-zyranta-i-na-czym-polega-zyrowanie-poreczenie-kredytu,73,93

  • Wydłużony okres kredytowania

Nie tylko wysokość pożyczki ma znaczenie w przypadku zaciągania kredytu, ale również okres spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsze raty. Ogólny koszt kredytu będzie wówczas większy, jednak bank łatwiej udzieli pożyczki jeżeli miesięczna rata wynosić będzie 500 zł, a nie np. 900 zł. Wszelkie, miesięczne nadwyżki również można przeznaczyć na spłatę zadłużenia, co znacznie skróci okres kredytowania.

  • Wysoki wkład własny

W przypadku niektórych kredytów, zwłaszcza hipotecznego, potrzebny jest dodatkowy wkład własny. Jego minimalny poziom to 20%, chociaż możliwe jest również wniesienie zaledwie 10%, z tym że konieczne będzie wówczas wykupienie ubezpieczenia kredytu. Wysoki wkład własny przekłada się na niższy koszt kredytu, jak również mniejsze oprocentowanie i raty miesięczne. Warto pamiętać, że wkład własny stanowi nie tylko gotówka, ale i posiadane nieruchomość, a nawet środki pieniężne z programów państwowych.

  • Dobra historia kredytowa

Każdy kredytobiorca sprawdzany jest przez bank w Biurze Informacji Kredytowej. Prześwietlane są także jego dotychczasowe zadłużenia oraz historia ich spłat. Jeżeli w przeszłości występował jakikolwiek problem ze spłatą zaciągniętej pożyczki, to bank może uznać udzielenie kredytu za zbyt wysokie ryzyko, z tego też względu dobrze jest zadbać o historię kredytową. Najlepiej uregulować wszystkie zobowiązania jeszcze przed złożeniem wniosku, jeśli jednak nie jest to możliwe, to warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Pozwoli to na zmniejszenie wysokości miesięcznych rat i wygospodarowanie wolnych środków na kolejną pożyczkę.

Co jeszcze będzie istotne?

Banki sprawdzają nie tylko dane ilościowe (wysokość zarobków, ilość zadłużeń, miesięczne wydatki), ale także jakościowe. Znacznie chętniej udzielają kredytu małżonkom, aniżeli osobom samotnym. Sprawdzają przy tym ilość osób znajdujących się na utrzymaniu kredytobiorcy, wykształcenie, wykonywany zawód, a także status mieszkaniowy. Jeżeli zdolność kredytowa nadal jest zbyt niska, to warto pomyśleć o współdzieleniu kredytu z inną osobą (rodzice, małżonek, rodzeństwo). Najczęściej wybieranym sposobem jest jednakże poręczenie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: