Ostrów: Czy warto jechać na Zieloną Szkołę?

  • 18.05.2017, 14:27 (aktualizacja 18.05.2017, 20:43)
  • A. Szczygiełek
Ostrów: Czy warto jechać na Zieloną Szkołę? A. Szczygiełek
Brak zajęć w szkolnych ławkach, brak książek w ręce, zamiast tego... łyk świeżego powietrza, nauka na łonie natury. Czy uczniowie faktycznie na tym skorzystają?

Zielona Szkoła to forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Ma spełniać określone cele dydaktyczno-wychowawcze i integracyjne. Zgodnie z założeniami pedagogiki Freineta- uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty niż nauka w szkolnej ławce.

Wspólny wyjazd nauczyciela z dziećmi ułatwia poznanie się, stwarza różne sytuacje edukacyjne. Najlepszą okazją do poznawania tego, co nas otacza, uczenia się życia wśród innych, są śródroczne turnusy „ Zielonej Szkoły” połączone z nauką. Jest to forma pracy dająca możliwość rozwijania aktywności poznawczej i twórczej ekspresji uczniów. Lekcje przyrody w terenie są lekcjami bezcennymi. – mówi Kamila Marchewka, jedna z nauczycieli organizujących Zieloną Szkołę.
W Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim po raz pierwszy postanowiono zorganizować taką formę nauki. Z lekką obawą czwórka nauczycieli wraz z czterdziestoma uczniami, na początku maja wyjechali w Góry Bystrzyckie do niezwykłego schroniska „Jagodna”. Tam serdecznie przyjęli ich ludzie prowadzący to schronisko oraz organizatorzy Zielonej Szkoły. 
Majowy tydzień we wsi Spalona (bo właśnie tam znajduje się „Jagodna”) obfitował w wiele atrakcji. Niewątpliwie pogoda również dała się we znaki. W ciągu tygodnia dzieci zmagały się z deszczem, śniegiem, wiatrem... na szczęście pojawiło się wyczekiwane słońce. W ciężkich niekiedy warunkach pogodowych uczniowie ostrowskiej „Czwórki” uczyli się rozpalania ogniska w lesie, wyrabiania podpłomyków, a na koniec ugaszenie przy pomocy wody dostępnej z potoku płynącego w lesie. Taki survival zafundował im Bogdan „Bodo” Tymoszyk, właściciel Szkoły Przygody „SAS”. Wraz z leśniczym uczniowie wędrowali po lesie, ucząc się w niezwykle interesujący sposób o drzewach, tropach, zwierzętach. Pod okiem Marka Raniszewskiego zawędrowali na szczyt Jagodna. Przy użyciu map i kompasów dzieci doprowadziły nauczycieli do celu. Na temat gnejsów i piaskowców w wąwozie opowiadał Michał Rysiukiewicz. Każdy uczeń doskonale potrafi rozpoznać te skały. Ale nie tylko na łonie natury Bystrzaki spędzały czas. Zajęcia artystyczne, podczas których uczniowie uszyli samodzielnie poduszki, prowadziła Sylwia Kozłowska. Wszyscy wrócili z niezwykłymi pamiątkami, którymi mogli obdarować najbliższych. 
„Bystrzyckie dla Bystrzaków” to program, który działa dzięki drobnej kobiecie o niesamowitej charyzmie – Iwonie Pawelec Pudło. To ona zorganizowała zajęcia dla dzieci, dzięki niej każdy dzień był inny, a przygód co niemiara. Wraz z resztą brygady stworzyła park linowy, po którym uczestnicy niczym po tajemnym zamku i bagnistej dżungli wykonywali kolejne zadania. Dzięki takim problemom dzieciaki uczyły się współdziałania, wzajemnej pomocy. Pobyt uczniów na Zielonej Szkole jest swoistym egzaminem samodzielności. Jest niewątpliwą szansą wdrożenia uczniów do współżycia w grupie rówieśniczej. Łączymy naukę z aktywnym wypoczynkiem.- dodaje Kamila Marchewka.
Schronisko przyciąga także swoją wybitna kuchnią, za która odpowiedzialni są w tej chwili dwaj panowie Olgierd i Daniel z cudowną Anią na czele i  przy pomocy  Oli. Serwowali „Bystrzakom” racuchy z jagodami, o których będzie ciężko zapomnieć! 
Jagodna to nie tylko miejsce na nocleg w przystępnej cenie i pyszna kuchnia. To miejsce, które sprawia, że człowiek zapomina o problemach dnia codziennego. Wpadając do Spalonej zostawiamy tam kawałek serca. Pies, kot u progu sprawiają, że goście czują ciepło domu. 
Budynek schroniska powstał ok. 1895 r. na miejscu przydrożnego zajazdu niejakiego Hartmanna. Początkowo pełnił rolę okazałej gospody w stylu sudeckim, a później również schroniska udzielającego noclegów noszącego nazwę Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner ("Na Przełęczy Spalonej"). Po odkryciu przez narciarzy walorów okolicy, gospoda przekształciła się w schronisko turystyczne. Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które stało się właścicielem budynku w 1927 r., po remoncie trwającym do 1933 r. nadało mu nazwę Brandbaude. Wiadomo też, że w 1938 r. oferowano tu 30 miejsc noclegowych. Ciekawostką z czasów budowania w pobliżu Autostrady Sudeckiej są bunkry zamaskowane jako budynki gospodarcze. Po 1945 r. budynek został zdewastowany i rozszabrowany. W 1948 r. schronisko przejął Oddział Kłodzki PTT, który po remoncie zwiększył liczbę miejsc noclegowych i przemianował jego nazwę na Schronisko "Spalona" lub "Na Przełęczy Spalona". Liczba miejsc noclegowych wynosiła 80, z czego 30 w zbiorowej sali na strychu. Budynek kilkukrotnie poddawano remontom. Pod koniec lat sześćdziesiątych nazwę zmieniono na Schronisko PTTK "Jagodna", która funkcjonuje do dziś. Sala jadalna, mieszcząca się w przeszklonej werandzie, z dawnym wystrojem, zachowała wiele z klimatu starej gospody. Dogodny dojazd, położenie na grzbiecie, w miejscu gdzie krzyżuje się kilka szos, duktów leśnych i szlaków turystycznych sprawia, że schronisko jest doskonałą bazą wypadową dla turystów uprawiających różne formy turystyki – zmotoryzowanych, pieszych, rowerzystów i narciarzy. W pobliżu funkcjonuje wyciąg narciarski, utrzymywane są trasy narciarstwa biegowego, znajdują się też liczne szlaki piesze, rowerowe a także przebiega tędy Sudecki Szlak Konny. 
( http://www.jagodna.com/schronisko-jagodna).
Zielone Szkoły to nie strata czasu, to doskonale wykorzystany moment na naukę odpowiedzialności, samodzielności, to lekcje przyrody na łonie natury, których na pewno nikt z uczestników nie zapomni. Do tego walory ekologiczno – przyrodnicze i korzyści zdrowotne, które maja wpływ na dzieci. 
 Integracja uczniów i umiejętność współżycia w grupie, wzbogacanie wiedzy przyrodniczej, historycznej, geograficznej, kulturowej, promowanie zdrowego stylu życia, poznawanie różnych regionów kraju to zalety Zielonych Szkół.  Nauczyciel także wzbogaca swoje wiadomości o danym regionie, poznaje i doskonali nowe metody pracy z uczniem, tym samym poznaje osobowość dziecka. Zielona Szkoła to zacieśnienie więzi emocjonalnej uczeń – nauczyciel.
 

A. Szczygiełek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe