Powiat Ostrowski: "Spór o zamek czyli Ostatni Zajazd na Litwie"

  • 17.05.2017, 12:55
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: "Spór o zamek czyli Ostatni Zajazd na Litwie"
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach zorganizowała w "Starym Kinie" spektakl z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
Monodram "Spór o zamek, czyli Ostatni Zajazd na Litwie" na podstawie epopei Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" zaprezentował krakowski aktor Andrzej Jurczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Odczytał on także fragment "Latarnika" Henryka Sienkiewicza. Artysta w pełni zapanował nad publicznością, oczarował widzów swoim kunsztem artystycznym. Z niebywałą łatwością wchodził w role różnych postaci, m.in. Gerwazego, Hrabiego, Podkomorzego czy księdza Robaka. Młodzież uczestnicząca w spektaklu z zainteresowaniem przysłuchiwała się historii sporu o zamek, jaki toczył się pomiędzy Soplicami, a ostatnim z rodu Horeszków - Hrabią. Dzięki odpowiedniej mimice twarzy, gestom, ruchom i modulacji głosu, potrafił oddać ich odmienne charaktery oraz temperamenty. Spektakl był dla młodzieży doskonałą rozrywką, ale również niecodzienną lekcją o pięknie języka ojczystego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, czym jest monodram - forma teatralna wymagająca od aktora niezwykłych umiejętności, bardzo dobrej pamięci oraz twórczej improwizacji. Widzowie mogli odnieść wrażenie, że na scenie nie było jednej osoby, ale całe grono aktorów.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Danka
Danka 19.05.2017, 12:48
Bardzo ciekawy spektakl
VVV
VVV 18.05.2017, 09:27
fajne wydarzenie kulturalne

Pozostałe