Ostrowskie przedszkolaki łapią deszcz...

  • 22.09.2022, 12:57
  • Źródło: umostrow.pl
Ostrowskie przedszkolaki łapią deszcz... umostrow.pl
Zbiorniki retencyjne zostały wybudowane przy ostrowskich przedszkolach nr 3, 11 i 14. Kolejny zostanie wybudowany przy Przedszkolu nr 1. To oszczędność wody, ale i edukacja! Dzięki nim najmłodsi poznają obieg wody w przyrodzie i znaczenie deszczówki, ale i sami dbają o rośliny.

Zbiorniki przy przedszkolu nr 11 Calineczka oraz przedszkolu nr 14 Maluszek powstały jesienią 2020 roku. Natomiast zbiornik przy Jasiu i Małgosi został wybudowany w 2021 roku. W 2022 roku wybudowany zostanie kolejny - przy przedszkolu nr 1 przy ulicy Profesora Kaliny 2. To efekt pozyskanych przez Miasto Ostrów Wielkopolski dofinansowań z programu Województwa Wielkopolskiego “Deszczówka”. Co ważne, każdy ze zbiorników, dla bezpieczeństwa dzieci, jest zbiornikiem podziemnym.

Woda ze zbiorników retencyjnych przy przedszkolach jest wykorzystywana do podlewania, roślin na terenie przedszkola, ale i do upraw w przedszkolnych ogródkach. Tu, często, asystują same przedszkolaki! - To najpiękniejszy efekt programu "Deszczówka". Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, nie tylko stanęły zbiorniki dzięki którym podlewamy rośliny przy przedszkolach deszczówką. To o wiele więcej, bo ostrowianie, już od najmłodszych lat, uczą się jak ważna jest woda w przyrodzie, wykorzystują złapany deszcz do podlewania kwiatów i drzewek na terenie przedszkoli, a nawet zakładają swoje malutkie ogródki. Co ważne, maluchy przekazują te ekologiczne postawy swoim bliskim! - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

W przedszkolu "Jaś i Małgosia" wody opadowe zbierane w zbiorniku retencyjnym również wykorzystuje się do podlewania terenów zielonych oraz dziecięcych ogródków przedszkolnych. Ten zbiornik ma pojemność 25 m³.

- Podlewanie ogródków połączone zostało z przeprowadzeniem zajęć edukacyjnych pokazujących dzieciom jak ekologicznie dbać o środowisko wokół siebie. Grupy przedszkolne otrzymały zestawy narzędzi oraz nasion  dzięki którym z łatwością posadziły swoje roślinki.  Pielęgnacja tych rośli polegała  między innymi na ich podlewaniu wodą ze zbiornika -  mówi Grażyna Rakowska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 Jaś i Małgosia.

Źródło: umostrow.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe