Wielkopolanie polubili e-PITy

  • 01.06.2022, 11:50
  • Wiktoria Kohnke
Wielkopolanie polubili e-PITy
• Rozliczenie PIT za 2021 rok dobiegło końca, przynosząc kolejny rekord w liczbie e-PIT-ów. • W całej Polsce niemal 20 mln dokumentów zostało przekazanych fiskusowi drogą elektroniczną. 1,9 mln z nich to PIT-y Wielkopolan. • Elektroniczne zeznania stanowiły w naszym województwie aż 92% wszystkich złożonych deklaracji PIT.

Wielkopolanie coraz chętniej korzystają z możliwości rozliczenia podatku przez internet. W tym roku już tylko niewielki odsetek z nich zdecydował się na złożenie papierowej wersji PIT. Aż 92% wszystkich złożonych w tym roku w Wielkopolsce deklaracji to zeznania elektroniczne.

„W naszym urzędzie skarbowym ilość elektronicznych zeznań stanowiła 94% wszystkich złożonych PIT-ów” – mówi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim, Krzysztof Chmielewski.

Coraz większą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT – prawie połowa wszystkich wielkopolskich PIT-ów została rozliczona za pomocą tego narzędzia.

„To szybka, wygodna i bezpieczna metoda rozliczenia – nasz PIT jest w tej usłudze automatycznie generowany, co sprawia że dla sporej części podatników rozliczenie ogranicza się do kilku kliknięć” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu - „Było to możliwe dzięki obsłudze blisko 2,3 mln informacji od pracodawców
(PIT-11)”

Dzięki temu narzędziu nie sposób również zapomnieć o złożeniu deklaracji - wszystkie wstępnie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37
i PIT-38, których podatnicy nie zatwierdzili samodzielnie, z upływem 2 maja zostały automatycznie zaakceptowane i przesłane do urzędów skarbowych.

„W Wielkopolsce takie automatycznie rozliczone e-PITy stanowiły ponad ¼ wszystkich złożonych zeznań” – informuje rzeczniczka.

Elektroniczne usługi KAS

Dzięki stale rozwijanym narzędziom elektronicznym, coraz szybciej obsługiwane są też zwroty podatku. Część tego procesu odbywa się automatycznie, dzięki czemu podatnicy otrzymują pieniądze już nawet w ciągu kilku dni od złożenia zeznania.

Klienci mogą też sprawdzać na bieżąco status zwrotu swojego podatku w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Personalizacja danych w e-Urzędzie Skarbowym sprawia, że zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

Wiktoria Kohnke

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe