Ostrów: Projekt "E-Ostrów 2050" oficjalnie otwarty

  • 19.05.2022, 12:40
  • Źródło: UM Ostrów
Ostrów: Projekt "E-Ostrów 2050" oficjalnie otwarty
Projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” otwarliśmy konferencją z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz ekspertów. Na realizację inwestycji, w ramach projektu, pozyskaliśmy ponad 15 mln złotych dofinansowania z funduszy EOG i budżetu państwa.

- Możemy być dumni z faktu, że dzięki naszym wysiłkom i staraniom, Ostrów Wielkopolski jest w gronie 29 polskich miast, które pozyskały ważne wsparcie finansowe w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wszechstronny i pierwszy taki projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” korzysta z dofinansowania w wysokości 3,5 mln EURO. To równowartość ponad 15 mln złotych, które pozyskaliśmy z Funduszy EOG finansowanych przez: Islandię, Lichtenstein i Norwegię. Wkład finansowy zapewnia również budżet państwa. Jesteśmy głęboko przekonani, że za sprawą tego właśnie projektu, nasze miasto będzie miejscem zrównoważonego rozwoju w wymiarze społecznym, środowiskowym, gospodarczym oraz instytucjonalnym. Zależy nam bowiem na wszechstronnym rozwoju miasta z myślą o obecnych, jak i przyszłych mieszkańcach Ostrowa Wielkopolskiego - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” otwarliśmy konferencją z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz ekspertów. Na realizację inwestycji, w ramach projektu, pozyskaliśmy ponad 15 mln złotych dofinansowania.

 

Konferencja otwierająca projekt odbyła się w poniedziałek, 16 maja, w Centrum Aktywności Lokalnej. Panelistami wydarzenia byli: Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Ryszard Grobelny, doradca strategiczny Związku Miast Polskich,  Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. w Kaliszu oraz Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. 

 

Tego dnia rozmawialiśmy o Ostrowie Wielkopolskim, ostrowskich rozwiązaniach wdrożonych dla lepszej jakości i komfortu życia mieszkańców, niskoemisyjnym transporcie publicznym oraz Programie Rozwój Lokalny i Funduszach EOG, jako impulsie rozwoju polskich miast.

 

- Ostrowski projekt to jeden z ciekawszych spośród 29 realizowanych w Polsce. Został on - po pierwsze - wysoko oceniony, a po drugie ma on dobrą podstawę: jest już na mocno zaawansowanym etapie realizacji. Z punktu widzenia ogólnopolskiego jest on również ważny, bo mamy nadzieję, że projekt ten pokaże, iż miasta małe i średnie mogą osiągać sukcesy. Chcielibyśmy bardzo, by Ostrów Wielkopolski stał się przykładem miasta sukcesów w skali realizacji tego projektu. Jako Wielkopolanin wierzę, że tak będzie, a Wielkopolska stanie się dobrym przykładem - mówi Ryszard Grobelny, doradca strategiczny Związku Miast Polskich.

 

Projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” otwarliśmy konferencją z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz ekspertów. Na realizację inwestycji, w ramach projektu, pozyskaliśmy ponad 15 mln złotych dofinansowania.

 

Wśród gości wydarzenia znaleźli się senator RP Ewa Matecka oraz posłowie: Mariusz Witczak, Wiesław Szczepański oraz Andrzej Grzyb. Ministra Jana Dziedziczaka reprezentował dyrektor jego biura Wincenty Nowak. Udział w konferencji wziął również Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz liczni eksperci współpracujący Ostrowem Wielkopolskim w przygotowaniu projektu. W konferencji uczestniczyli również samorządowcy, m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, wiceprezydent Legnicy Jadwiga Zienkiewicz, a także wiceprezydent Konina Paweł Adamów. Mniejsze samorządy reprezentowali m.in.: burmistrz miasta i gminy Ostrzeszów Patryk Jędrowiak, burmistrz miasta i gminy Mikstat Henryk Zieliński, wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek, wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, a także wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.

 

- Współczesne miasto to środowisko przyjazne człowiekowi. Infrastruktura podnosząca jakość życia oraz wszelkie udogodnienia usprawniające funkcjonowanie człowieka w złożonej tkance miejskiej sprawiają, że mieszkańcy traktują miasto jako wspólne osiągnięcie, dzięki czemu wyraźniej dostrzegają sens pracy nad jego rozwojem. Jestem głęboko przekonana, że Ostrów Wielkopolski dąży właśnie do takiego modelu. Wiele działań już nas do niego przybliżyło. Gratulując władzom miasta rozmachu inwestycyjnego i umiejętności pozyskiwania zewnętrznych środków, wierzę, że E-Ostrów 2050 to nie tylko Miasto Ekologiczne, Energetyczne i Ekonomiczne, ale nade wszystko Empatyczna przestrzeń, w której każde rozwiązanie uwzględnia ludzką wrażliwość ze wszystkim jej subtelnościami - zaznacza senator Ewa Matecka.

 

 

 

Ostrów Wielkopolski to jedno, z zaledwie 29 polskich miast, które otrzymały wsparcie w ramach Programu Rozwój Lokalny. W ramach projektu pozyskaliśmy 3,5 mln EURO, a więc ponad 15 mln złotych ze środków EOG i budżetu państwa dla Ostrowa Wielkopolskiego! Całkowita wartość projektu to ponad 30 mln złotych. Fundusze te przyczynią się do wyraźnego podniesienia jakości życia mieszkańców.

 

Projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” otwarliśmy konferencją z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz ekspertów. Na realizację inwestycji, w ramach projektu, pozyskaliśmy ponad 15 mln złotych dofinansowania.

 

 

 

Zrealizujemy w sumie 17 różnorodnych przedsięwzięć współfinansowanych ze środków EOG i budżetu państwa. Będą to m.in. w obszarach: ochrony środowiska, społecznym, przedsiębiorczości oraz inteligentnego zarządzania miastem.

 

Co będziemy realizować?

 

Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1

 

Modernizacja infrastruktury oświetlenia drogowego

 

Rozwój infrastruktury transportu miejskiego

 

Inwentaryzacja budynków pod kątem efektywności energetycznej

 

System naprowadzania na wolne miejsca parkingowe

 

Kompleksowe badanie ruchu wraz z planem inteligentnych przejść dla pieszych

 

Analiza potrzeb przewozowych mieszkańców na podstawie przeprowadzonych badań Budowa nowego budynku przedszkola przy ul. Staroprzygodzkiej

 

Kampania społeczna „Jestem tylko niepełnosprawny”

 

Przygotowanie terenów inwestycyjnych przy ul. Wrocławskiej/Wysockiej

 

Krzewienie przedsiębiorczych postaw wśród dzieci i młodzieży

 

Podnoszenie kompetencji pracowników samorządowych

 

- Fakt, że wszystkie te przedsięwzięcia możemy realizować przy współudziale Funduszy EOG oraz środków z budżetu państwa, jest dla nas dużym wyróżnieniem i asumptem do wielkiego zaangażowania w cały projekt. Chcemy również dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi samorządami, bowiem zarówno wyzwania, jak i dobre praktyki, które płyną z realizacji tak ważnego projektu, mogą zostać pozytywnie wykorzystane w innych wspólnotach samorządowych. Z kolei suma potencjałów naszych małych ojczyzn, to większy rozwój naszego regionu, kraju i Europy - dodaje prezydent Beata Klimek.

 

Projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” otwarliśmy konferencją z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz ekspertów. Na realizację inwestycji, w ramach projektu, pozyskaliśmy ponad 15 mln złotych dofinansowania.

 

Realizacja projektu „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu trzech państw - darczyńców: Islandii, Lichtensteinu i Norwegii. Wkład finansowy zapewnia również budżet państwa.

 

W projekt zaangażowanych jest naszych 5 partnerów:

 

Miejski Zakład Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim

 

Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. w Kaliszu

 

Powiat Ostrowski

 

Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

 

Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski

Źródło: UM Ostrów

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe