Kalisz: Dekomunizacja ulic w Kaliszu: Kto zastąpi byłych patronów?

  • 11.05.2017, 14:20
  • Patrycja Pera
Kalisz: Dekomunizacja ulic w Kaliszu: Kto zastąpi byłych patronów? google maps
Na najbliższej sesji, 18 maja, kaliscy radni zajmą się zmianami nazw ulic. Z mapy Kalisza zniknie: Stefana Dybowskiego, Marii Koszutskiej, Józefa Koszutskiego, Bolesława Rumińskiego, Hanki Sawickiej i Lucjana Szenwalda.

Kiedy będziemy wybierać się na mecz lub koncert w Hali Arena, nie przejedziemy się ul. Hanki Sawickiej. I wcale nie dlatego, że będzie zamknięta dla ruchu. Po prostu jej nie będzie. Nie samej drogi, ale nazwy „Hanki Sawickiej”. Zastąpi ją „Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. Jaki jest tego powód? Dekomunizacja.

W ubiegłym roku sejm przyjął uchwałę dekomunizacyjną, która raz na zawsze ma rozprawić się z komuną i pozostała w takich formach m.in. nazwy ulic, placów, instytucji. Teraz mieszkańcy będą musieli na nowo nauczyć się nowych nazw, bo już 18 maja na najbliższej sesji miejskiej, radni będą głosować w tej sprawie.

Zmianą nazw ulic zajmowała się Komisja Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego, w której przewodniczącą jest kaliska radna Magdalena Spychalska.

- Na początku radni między sobą ustalili kilka propozycji nazw, a następnie wysłali je w formie pisemnej do Rady Osiedli. – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy kaliskiego Ratusza – Dalej Rady Osiedla we własnym zakresie przeprowadzały konsultacje z mieszkańcami, które często odbywały się w napiętej atmosferze. Potem zaakceptowane propozycje ponownie wróciły do komisji merytorycznej, która przygotowała projekt uchwały i będzie rozpatrywana na najbliższej sesji.

Lista nazw ulic, które zmienią nazwę:

Stefana Dybowskiego na Benedykta Dybowskiego,

Marii Koszutskiej na Gustawa Arnolda Fibigera

Józefa Koszutskiego na Władysława Reymonta,

Bolesława Rumińskiego na Zacisze

Hanki Sawickiej na Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Lucjana Szenwalda na Cypriana Kamila Norwida

 

Ważne jest to, że zmiana nazw ulic nie oznacza obowiązku wymiany dowodu osobistego.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe