Powiat Ostrowski: Gotowi nieść pomoc

  • 12.05.2022, 12:08
  • Źródło: Powiat Ostrowski
Powiat Ostrowski: Gotowi nieść pomoc
Ponad 80 osób ukończyło, rozpoczęty 6 kwietnia 2022 roku, bezpłatny kurs dotyczący opieki nad osobami starszymi, zorganizowany przez lekarzy Oddział Geriatrii ostrowskiego szpitala. Certyfikaty zostały rozdane w dniu 11 maja, w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Inicjatywa odbyła się ze wsparciem Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Zarówno pomysłodawcę i zarazem organizatora tego kursu, dr Marka Widenkę, zaskoczyła ilość chętnych do odbycia tego kursu. Na zadane pytanie, czy w czasie trwania tego szkolenia, ilość uczestników uległa zmianie, odpowiedział:

-„Jestem bardzo zadowolony, że ten kurs się odbył. Widać już było na początku olbrzymie zainteresowanie tego typu tematyką, dlatego chcieliśmy na te potrzeby odpowiedzieć. Pierwszą edycję przerwał nam covid i twardy lockdown, ale już wtedy po zainteresowaniu wiedziałem, że jak tylko pojawi się sposobność, będę chciał do tego projektu wrócić. Udało się w tym roku. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani, padało mnóstwo informacji zwrotnych, że tego typu organizowane przedsięwzięcia są potrzebne, a umiejętności nabyte w toku trwania takich szkoleń, przydają się w życiu codziennym” – powiedział Marek Widenka, jeden z nielicznych specjalistów chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i geriatrii.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu i dotyczyły tematyki pielęgnacji, ale także wykraczały w obszar psychologii osób starszych, umiejętności rozmowy, organizaowania im czasu wolnego oraz motywowania do wszelkiej aktywności. Na kurs zapisało się ok. 100 osób, a cały cykl szkoleniowy ukończyło niespelna 80. Byli wśród nich osoby w różnym wieku od bardzo młodych po dojrzałe, a także osoby duchowne. Jedni przychcli chcąc wykorzystac wiedze w pracy zawowowej, ale wielu chcialo się podszkolic po to, by móc pomóc lub w pełni zorzumieć osoby starsze, z którymi mieszkają.

zdjecie

-„Jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery, która tutaj panowała. Ujmujące jest to, że ta wiara ludzi i chęć niesienia pomocy jest duża. W obliczu oddania do użytku budowanego przez nas Domu Pomocy Społecznej będą potrzebne kadry. Ten kurs to więc także zachęta, że warto spróbować sił w pomocy dla drugiego człowieka. Cieszę się z inicjatywy dra Widenki – pozyskać takich specjalistów wokół siebie, to naprawdę ogromna rzecz, a pan doktor tego dokonał” – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

zdjecie

-„Bardzo odnowiłam sobie wiadomości. Wszystko idzie do przodu, tak samo medycyna i dziedzina opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzieki tym kursom mam obecnie większa wiedzę z tego tematu, dlatego cieszę się, że brałam udział w tym kursie” – powiedziała jedna z uczestniczek.

     Po zakończonej części oficjalnej, słychać było pytania o terminy następnych szkoleń oraz o temat możliwości uczestniczenia w różnych formach wolontariatu.

Źródło: Powiat Ostrowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe