Kalisz: 6,5 mln zł na przedszkola i żłobki!

 • 11.05.2017, 12:25
 • Patrycja Pera
Kalisz: 6,5 mln zł na przedszkola i żłobki! Pixabay
9 kaliskich budynków przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Miasto otrzyma 6,5 mln zł bezzwrotnej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kalisz jest pierwszy na liście rankingowej na dofinansowanie modernizacji żłobków i przedszkoli.

‒ Naszą solą w oku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, są znaczne przekroczenia dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń w powietrzu  w tym pyłu PM10 i PM2,5.  - komentuje prezydent Grzegorz Sapiński. - Robimy wszystko, by ograniczyć niską emisję, która jest, wbrew nazwie, wysokim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Miasto Kalisz pozyskało już w tym roku dotację na realizację projektu zakupu 9 autobusów niskoemisyjnych i rozwój infrastruktury transportu publicznego. Ale nie skończyliśmy na tym wniosku. Kolejnym krokiem jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym, realizowana m.in. poprzez kompleksową modernizację budynków żłobków i przedszkoli.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w Kaliszu, m.in. poprzez podniesienie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Kompleksowej modernizacji energetycznej będzie poddanych 3 żłobki i  6 przedszkoli publicznych:

 • Żłobek Nr 2 ‒ ul. Babina 3 a
 • Żłobek Nr 3 ‒ ul. Bogumiła i Barbary 14 a
 • Żłobek Nr 4 ‒ ul. Wojska Polskiego 34
 • Przedszkole Publiczne Nr 1 ‒ ul. Pułaskiego 52
 • Przedszkole Publiczne Nr 9 ‒ ul. Handlowa 4
 • Przedszkole Publiczne Nr 18 ‒ ul. Serbinowska 5 a
 • Przedszkole Publiczne Nr 20 ‒ ul. Chełmska 6
 • Przedszkole Publiczne Nr 27 ‒ ul. Koszutskiego 29
 • Przedszkole Publiczne Nr 30 ‒ ul. Legionów 29.

Warto dodać, że żadna z wyżej wymienionych placówek nie była nigdy wcześniej ocieplana, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się na duże zapotrzebowanie na energię.Zakres rzeczowy robót i parametry techniczne poszczególnych usprawnień energooszczędnych dla każdego z ww. budynków został określony w audytach energetycznych oraz opracowanych na ich podstawie projektach budowlanych.

Inwestycje będą obejmowały przede wszystkim modernizację systemu grzewczego (c.o. oraz c.w.u., w tym montaż pomp ciepła - OZE), docieplenie stropów, stropodachów, ścian zewnętrznych i fundamentowych, wymianę okien i drzwi oraz usprawnienie systemu wentylacji. Uzupełnieniem będzie montaż we wszystkich budynkach paneli fotowoltaicznych (OZE) oraz modernizacja oświetlenia wewnętrznego (instalacja, wymiana opraw i żarówek na LED).

Głównym efektem i wymiarem osiągniętego celu projektu będzie zmniejszenie ilości energii zużywanej podczas bieżącej eksploatacji budynków. Na podstawie wyliczeń i danych pochodzących z audytów energetycznych roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię dla każdego z modernizowanych energetycznie budynków wynosi ponad 60 procent.

W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną wymierne korzyści ekonomiczne, ale i ekologiczne, w postaci zmniejszenia emisji SO2, NOX, CO2, CO oraz pyłów.

Jednocześnie na podkreślenie zasługuje fakt, iż w wyniku oceny przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego projekt Miasta Kalisza zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej zawierającej 11 projektów z obszaru Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Całkowita wartość projektu to 8 212 049,25 zł, w tym koszt kwalifikowany  7 758 818,11 zł.

Miasto otrzyma na ten cel dotację bezzwrotną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 6 594 995,38 zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Planowane zakończenie projektu: grudzień 2018 r.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe