Kalisz: Miliony dla kaliskiej kultury

  • 26.03.2022, 10:59
  • Anna Parzyńska - Paschke
Kalisz: Miliony dla kaliskiej kultury
Marszałkowskie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców! Koszt modernizacji obu instytucji to prawie 30 mln zł. – Podjęliśmy bardzo szeroki front robót w instytucjach kultury na terenie całego województwa – mówi Marszałek Marek Woźniak.

We wtorek 22 marca Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał z Dariuszem Grodzińskim, Dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu umowę na dofinansowanie modernizacji sali widowiskowo-kinowej i holu głównego w budynku Centrum wraz z zakupem wyposażenia. Koszt inwestycji CKiS-u to ponad 6,2 mln zł. Blisko 5,9 mln złotych stanowić będzie dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Planowany czas realizacji to lata 2022-2023.

 

– Inwestycja w tkankę Centrum obejmie pełną modernizację sali widowiskowej, dostosowując ją do standardów współczesnego sposobu realizowania produkcji artystycznych. Nowoczesne oświetlenie, nowoczesne nagłośnienie i przestrzeń będzie spełniać wyrafinowane wymogi wymagającego odbiorcy – powiedział Marszałek.

 

– Koszt modernizacji to ponad  6 mln złotych, przynajmniej dziś tak to szacunkowo wygląda. Oczywiście, ostateczną kwotę poznamy po przetargu. Przy tej zmienności rynku, spodziewamy się jednak, że może to być kwota niewystraczająca, ale zdecydowaliśmy się – jako dysponenci budżetu województwa – żeby ten remont zrealizować w pełni i dać możliwość prezentacji instytucji wszystkich tych ofert, które mają w swoim kalendarzu. Szczególnie prestiżowy jest Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, impreza o światowym charakterze. Byłoby wspaniale gościć ją w nowoczesnych, europejskich wnętrzach – dodał Marek Woźniak.

 

CKiS to jednak niejedyna instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Kaliszu, która może liczyć na wsparcie finansowe przy realizowaniu ważnych inwestycji.

 

Muzeum Okręgowe w Kaliszu realizuje kompleksową konserwację i modernizację, której całkowity koszt wynosi blisko 22 mln zł. Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 13 369 441 zł oraz ze środków województwa w wysokości 8 554 141 zł; resztę stanowią środki własne instytucji. Prace w zakresie tego projektu trwają od 2018 roku i obejmują szeroko zakrojony remont konserwatorski zabytkowego budynku dawnej Kasy Gubernialnej, będącej główną siedzibą MOZK przy ul. Kościuszki 12 (zakup wyposażenia i budowę ekspozycji zaplanowano w 2022 i 2023 r.), remont i modernizację infrastruktury na terenie oddziału MOZK – Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu oraz remont konserwatorski skansenu, rewaloryzację parku i remont konserwatorski Oddziału Literackiego – Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie wraz z wyposażeniem obiektu i modernizacją ekspozycji (remont zakończono, ekspozycja do wykonania w 2022 r.).

 

– Podjęliśmy bardzo szeroki front robót w instytucjach kultury na terenie całego województwa. To zadanie było bez wątpienia bardzo kosztowne. Szczęśliwie się zdarzyło, że Pani Dyrektor udało się pozyskać środki z rządowej części funduszy unijnych. Jako samorząd dysponujemy europejskimi funduszami regionalnymi, natomiast pozyskanie środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zawsze jest wyzwaniem – podkreślił Marszałek.

 

Marek Woźniak dodał też, że nie będzie to ostatnie wsparcie finansowe przekazane Muzeum. Podczas wizyty w kaliskiej placówce, w związku z prowadzoną inwestycją, wmurowano okolicznościową kapsułę czasu.

Anna Parzyńska - Paschke

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe