Ostrów: Najlepszy z Komedów

  • 29.12.2021, 09:15
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Najlepszy z Komedów
Dobiega końca rok 2021, a tym samym czas świętowania jubileuszowych, bo 90. urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Właśnie z tej okazji, kilka tygodni temu miasto zaprosiło artystów do udziału w konkursie na pomnik ostrowskiego jazzmana i kompozytora, który miał stanąć przy Rondzie Bankowym.

Modele pomnika, modele głowy i plansze z wizualizacjami - takie były wymogi prac w konkursie na pomnik Krzysztofa Komedy. Chęć udziału w konkursie zgłosiło czterech twórców. Nadesłane prace oceniła komisja konkursowa.

- Nie wybraliśmy zwycięskiego zadania. Zgodnie z założeniami konkursu, poszukiwaliśmy wybitnego pod względem artystycznym pomnika, wzbogacającego przestrzeń o dzieło artystyczne wyróżniające się swoją oryginalnością i niepowtarzalnością. Niestety przedstawione projekty nie były w pełni satysfakcjonujące. Najwyższe noty zebrała jednak praca Michała Furmaniaka i postanowiliśmy ją wyróżnić - mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, przewodniczący komisji konkursowej.

Zgodnie z punktem 10. ust. 3 regulaminu konkurs pozostawiono bez rozstrzygnięcia i w związku z tym nie zdecydowano o przekazaniu któregokolwiek z projektów do realizacji.

Komisja wysoko oceniła umiejętności warsztatowe pracy numer 235813, której autorem jest Michał Furmaniak.

- Widząc w tej pracy potencjał rozwoju zaproponowanej koncepcji i doceniając wartość artystyczną oraz dbałość o szczegóły postanowiono przyznać autorowi pracy wyróżnienie w kwocie 5 tys. złotych. Zaproponowana postać w odróżnieniu od innych przedstawia Komedę relatywnie młodego z czasów kiedy mieszkał w Ostrowie - dodaje Sebastian Górski.

 

Krzysztof Komeda to kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej m. in. do filmów Romana Polańskiego. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Urodził się 27 kwietnia 1931 r. W latach 1946-1951 mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim. Uczęszczał do Gimnazjum Męskiego (dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego). Z dumą powtarzamy, że to właśnie w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz.

 

W bieżącym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tej okazji nasze miasto rozświetlił neon artysty. Prezentów dla jazzmana od Ostrowa było jednak więcej - wydano album „Mam tu swój dom”, gdzie zaprezentowane zostały niepublikowane wcześniej nagrania muzyki filmowej Krzysztofa Komedy z dwóch zapomnianych filmów, ukazał się również przewodnik “Ostrowskie ślady Krzysztofa Komedy”, a wyjątkowa ekspozycja “Kadry Komedy” została zaprezentowana w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, na trasie Poznań - Ostrów Wielkopolski z tej okazji kursuje pociąg “Komeda”, a jedna z sal w nowo otwartym kinie Helios otrzymała imię Krzysztofa Komedy.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe