Powiat Ostrowski: Inżynieria odwrotna praktykowana w pracowni ZST

  • 07.12.2021, 09:35
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Inżynieria odwrotna praktykowana w pracowni ZST
20 kompletnie wyposażonych stanowisk do nauki i pracy składa się na otwartą, nowoczesną pracownię inżynierii odwrotnej w Zespole Szkół Technicznych.

Uczniowie szkoły ZAP-owskiej otrzymali dzięki temu nowoczesne narzędzia do nauki i testowania w praktyce metod wytwarzania odpowiedników przedmiotów wszelakiego przeznaczenia. 150 tysięcy złotych na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu powiatu ostrowskiego.

- To pani wicedyrektor Połomska wymyśliła, żeby w szkole coś takiego stworzyć, poproszony zostałem o zmaterializowanie tego pomysłu i oto jesteśmy w gotowej pracowni. Dzięki wsparciu dyrekcji, oraz Pana Starosty możemy proponować dziś uczniom zajęcia z doskonałej techniki. Te nowe komputery, supernowoczesne, pozwalają nam komfortowo pracować- powiedział nauczyciel, opiekun pracowni- Sławomir Szymanowski

- Ja lubię wszystko to, co jest nowe, co nas wyróżnia na tle innych powiatów i ta nowa pracownia jest doskonałym tego przykładem. To najnowocześniejszy sprzęt, który będzie służył do nauki i szkolenia naszej młodzieży. Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu Pani dyrektor i całego zespołu, którzy to zainicjowali, widać jak ta szkoła się zmienia, podażą za nowinkami i co najważniejsze wprowadza je do sal - powiedział starosta ostrowski Paweł Rajski.

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) to proces badania obiektów rzeczywistych poprzez wprowadzenie ich do wirtualnej rzeczywistości – w tym celu wykorzystuje się szereg metod o różnym poziomie zaawansowania. Obecnie najpowszechniej stosowaną techniką jest skanowanie 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania CAD, które umożliwia stworzenie uniwersalnego modelu.

- Najpierw dokonać należy pomiaru np. suwmiarką elektroniczną a następnie, wprowadzając te dane do programu, tworzymy sprawnie przedmiot wirtualny. Mamy zrobioną całą dokumentację przedmiotu, który właśnie badamy. Następnie wycinamy to na maszynach - tłumaczy opiekun pracowni.

Inżynieria odwrotna jest skutecznym sposobem na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, teraz również w ostrowskiej szkole. Technika ta umożliwia stworzenie modelu obiektu rzeczywistego (np. podzespołów) w formie trójwymiarowej, co pozwala zdobyć niezbędne i precyzyjne dane na jego temat.

Dobrze wykonana inżynieria odwrotna wymaga wykonania serii skanów, co pozwala uzyskać pełen obraz. Na podstawie zgromadzonych danych przy wsparciu specjalistycznego programu CAD tworzy się cyfrowy obiekt, który podlega dalszej modyfikacji. Zazwyczaj prowadzi to do skonstruowania odpowiednika., zamiennika czy części zamiennych.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe