Ostrów: Przepiękne strofy autorstwa absolwenta „Jedynki”

  • 29.11.2021, 11:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przepiękne strofy autorstwa absolwenta „Jedynki”
W bibliotece, w Szkole Podstawowej nr 1, odbyło się kolejne „Spotkanie z Mistrzem”.

24 listopada odwiedził „Jedynkę” jej absolwent, ostrowianin Maciej Pająk. Jednak jego obecność podyktowana była nie tylko chęcią wywołania miłych wspomnień, ale przede wszystkim przyjemnością podzielenia się efektami poetyckiego talentu.

Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie oraz Akademii Morskiej w Szczecinie został nawigatorem morskim. Lubi podróżować, uprawia sport, ale przede wszystkim tworzy poezję. Na uwagę zasługuje fakt, iż poetyckie strofy układa w języku polskim i angielskim. Jest autorem 2 tomików poezji współczesnej noszących tytuły: „Noc taka niebieska” oraz „Niebieska klepsydra”. Ponadto jego utwory pojawiają się w ogólnopolskich antologiach i czasopismach literackich, a co jest bardzo ciekawe, do wielu wierszy powstała także muzyka. Jej autorem jest Marcin Biegański, znany działacz kulturalny zaprzyjaźniony z Maciejem Pająkiem.

Twórczość poetycka Macieja Pająka charakteryzuje się bogactwem form i różnorodnością tematyki. Najczęściej inspiracją do powstania strof poetyckich są podróże morskie i dlatego tematyka marynistyczna wysuwa się na plan pierwszy. Maciej jest również wielkim miłośnikiem komiksów (ostatnio bardzo popularnych). Przybliżył historię powstania tejże powieści graficznej. Wyjaśnił, że między obrazem a tekstem mu towarzyszącym istnieje nierozerwalny związek oraz podkreślił wartości edukacyjne komiksu. Zachęcał do czytania komiksów i polecił sporo tytułów dla młodszych oraz starszych czytelników. Warto więc skorzystać z porady osoby, która ma doświadczenie i odnosi literackie sukcesy w konkursach.

Młodym poetom zaś sugerował, by wykorzystywali wenę twórczą, nie zrażali się trudnościami i nie wkładali swoich wierszy do szuflady. Mistrz pióra podkreślił, że udział w konkursach literackich często otwiera drogę do sławy, więc tego warto się trzymać. Spotkanie prowadzili i fragmenty wierszy zarecytowali uczniowie klasy VIII C i VIII E: Klaudia Cieluch i Filip Grzelak, wsparci opieką nauczyciela biblioteki Ewy Kowalskiej i polonistki Anny Kasprzak-Idziorek. Całe spotkanie nagrała ekipa szkolnej telewizji z opiekunem Sebastianem Biegańskim.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe