Powiat Ostrowski: Teatralna MASKA obchodzi jubileusz

  • 23.11.2021, 14:27
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Teatralna MASKA obchodzi jubileusz
Za nami 20. jubileuszowy Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2021 organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem dyrektor ZSS Beaty Serbakowskiej, oceniającej z perspektywy czasu to przedsięwzięcie, że spontaniczny i nieśmiały pomysł sprzed 20 lat, dał początek niezwykłemu wydarzeniu.

Na przestrzeni tych 20 lat można było zauważyć, jak bardzo przedstawienia się zmieniały. Z roku na rok, są bardziej dopracowane, w każdym, najmniejszym nawet szczególe: stroju, choreografii, scenografii. Niektórzy uczestnicy, dzięki ogromnej pracy i trudom włożonym w przygotowanie się do ról, wyrośli na prawdziwych artystów. W tym roku epidemia nieco zmieniła formę przeglądu na hybrydową. 7 spektakli zaprezentowano on- line, a część młodych aktorów zaprezentowała się w pięknych przedstawieniach na żywo w sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury. Uczestnikami MASKI są uczniowie szkół specjalnych, wychowankowie ośrodków szkolno - wychowawczych a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

- MASKA to 20 lat spotkań, wymiany doświadczeń i opinii, to szereg niesamowitych pomysłów instruktorów, stresu przed występem, ale i radości zadowolonych aktorów. To 20 lat życia naszej szkoły i grona entuzjastów tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że przez te wszystkie lata zdobyliśmy grono wiernych przyjaciół - powiedziała dyrektor ZSS Beata Serbakowska.

Przedstawienia oceniane były przez profesjonalne jury: prof. dr hab. Anitę Stafańską z Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM w Poznaniu oraz pedagoga instruktora teatralnego mgr Wiolettę Sikorę.

- Jestem bardzo wzruszona i cieszę się bardzo, że przez 20 lat szkoła ostrowska pokazuje jak bardzo tutaj kocha się teatr, aktorów reżyserów, nauczycieli, którzy swój czas, swoją pasję poświęcają innym. Zawsze trudno jest wybrać nam najlepszych, ponieważ wszystkie spektakle a bardzo dobre – powiedziała Anita Stefańska przewodnicząca jury.

Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich wyszło z inicjatywą, by zaprosić wszystkich, którzy przygotowywali tegoroczne, nagrodzone przedstawienia: nauczycieli, instruktorów. Wszyscy Ci zostali zaproszeni na ogólnopolską szkołę arteterapii w ramach współpracy Stowarzyszenia KAJROS z ostrowską ZSS.

- Chcemy również Państwu przekazać coś więcej od środowiska, które kocha teatr, podobnie jak państwo – powiedziała Anita Stefańska.

W kategorii spektakli zaprezentowanych na żywo I nagrodę przyznano grupie Kameleon z Konarzewa za spektakl „Mały Książę”.

- Mały Książe jest dziełem tak ogromnym, że każdy reżyser musi dać coś, co jest jedyne, niepowtarzalne. Kiedy zobaczyłam rekwizyty i doskonałe aktorstwo na scenie z piękną oprawą, nie tylko scenograficzną, muzyczną, to właśnie połączenie tego wszystkiego było wyjątkowe, niepowtarzalne - stwierdziło jury.

Dwa wyróżnienia przyznane zostały następującym grupom: „Kajtuś Czarodziej” z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim za przedstawienie „LEŃ”, które jak stwierdziło jury: zawierało ogromną siłę przekazu teatralnego, w czystej postaci w tak małej formie. Pozwoliło wyrazistym, wspaniałym aktorom być samodzielnym na scenie. Z czym doskonale sobie poradzili; oraz grupie ZSZ „Dzieci Janusza Korczaka” z Poznania za przedstawienie „Naprawmy świat”. Jury doceniło: bardzo mocną, bardzo na czasie wypowiedź, zaprezentowanie się dużej grupy aktorów z ogromną umiejętnością i dużą ekspresją .

W kategorii spektakli zaprezentowanych on –line I nagrodę przyznano grupie teatralnej ZSS 103 z Poznania za przedstawienie „Królewna Śnieżka”. Dwa wyróżnienia trafiły do: SOSW z Mosiny dla grupy teatralnej Kółeczko za spektakl „Król Maciuś I” oraz dla ZSS w Słupi pod Kępnem za spektakl „Złamana przysięga”. Dodatkowym dyplomem wyróżniony został także zespół Anioły z Poznania za zaprezentowany na scenie spektakl Jaskółka.

- Ten przegląd jest rzeczywiście niezwykły. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami, bo wyzwalacie ogromne emocje. To przedsięwzięcie ma już 20- letnia tradycję. Angażuje się w te działania zawsze wielu nauczycieli, opiekunów, wspaniałych instruktorów, za co przesyłam wyrazy szacunku i ogromnego podziwu dla umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy tworzą takie piękne widowiska - powiedział na zakończenie starosta ostrowski Paweł Rajski.

 

Przegląd odbywa się pod honorowym patronatem starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe