Powiat Ostrowski: Mniej karpia z Przygodzic? Chcą zrezygnować z dzierżawy części gospodarstwa

  • 18.11.2021, 10:22
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Mniej karpia z Przygodzic? Chcą zrezygnować z dzierżawy…
Właściciele Gospodarstwa Rybackiego z Przygodzic zapowiedzieli rezygnację z dzierżawy części gospodarstwa już w przyszłym roku. Powodem tej decyzji jest niedrożny kanał upustowy rzeki Barycz, wieloletnie zaniedbania i brak regularnej konserwacji rzecznego koryta w gminie Przygodzice.

Zdaniem producentów karpi bez możliwości gospodarowania przez nich wodami na stawach przygodzickich nie da się prowadzić hodowli ryb. Stwarza to również zagrożenie powodziowe dla okolicy, za które nie chcą wziąć odpowiedzialności. Właśnie w wyniku zarośniętego i niedrożnego koryta rzeki Barycz w gminie Przygodzice znacznie opóźniły się tegoroczne odłowy świątecznego karpia. ,,Barycz" jest dla rybaków z Przygodzic ważnym kanałem upustowym wody z ich stawów.

Rzeka wymaga prac melioracyjnych i pogłębienia, jej obecne koryto jest zamulone i położone wyżej, aniżeli teren w sąsiedztwie rzeki. Z dwutygodniowym poślizgiem odłowiono największy ze zbiorników hodowlanych — staw Trzcielin Wielki.

- Rzeki, cieki wodne czy rowy melioracyjne powinny być konserwowane dwa razy w roku - mówi prezes Związku Producentów Ryb i współwłaściciel Gospodarstwa Rybackiego z Przygodzic Marek Trzcieliński. - Nasze stawy rybackie przestały spełniać swoją funkcję retencyjną, nagłe i niekontrolowane wezbrania wody wywołane na skutek opadów, prowadzą do podtopień łąk i pól, a w konsekwencji mogą spowodować powódź.

Rybacy apelują o podjęcie natychmiastowych działań, w celu udrożnienia rzeki, wskazując między innymi na potrzeby ustalenia rzędnych koryta Baryczy, pogłębienia jej dna, usprawnienie procedur rozstrzygania prac konserwacyjno-utrzymaniowych na tym cieku i jego dopływach w odniesieniu do rygorystycznych przepisów ochrony środowiska, umożliwienie szybkiego spływu wód po opadach ze wzgórz ostrzeszowskich do rzeki, modernizację i budowę urządzeń melioracyjnych, zwiększenie środków na konserwację, rozwiązanie problemu czystości wód w zlewni Baryczy.

Pisemną interwencję w tej sprawie skierował do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Zarządu Zlewni w Lesznie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Rybackiej w Poznaniu, Związku Producentów Ryb i władz samorządowych wszystkich szczebli prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski.

Opłacalność produkcji karpia maleje również w wyniku inflacji, a także wzrostu cen zboża, którym dokarmiane są karpie.

Długość koryta Baryczy w gminie Przygodzice wynosi 13,17 km, a całej rzeki 133 km. Jej nazwa wzięła się najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno. Charakterystyczną cechą Baryczy jest zjawisko bifurkacji. Wody tej rzeki w początkowym jej biegu nie mają określonego kierunku odpływu lub też odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach.

Tomasz Wojtasik

Fot. gminaprzygodzice.info

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe