Powiat Ostrowski: 85 lat chóralnego śpiewania w Gorzycach Wielkich

  • 17.11.2021, 09:21
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: 85 lat chóralnego śpiewania w Gorzycach Wielkich
Piękny jubileusz 85-lecia powstania oraz 25-lecia reaktywacji zespołu obchodzili śpiewacy chóru ,,Radość" w Gorzycach Wielkich.

Z udziałem wielu zaproszonych gości i zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych odprawiono uroczysta mszę świętą w miejscowym kościele, po czym odbyła się rocznicowa akademia, połączona z częścią artystyczną. W sali wiejskiej w Gorzycach Wielkich gości powitał prezes chóru, Marian Dolata, który również przypomniał bogatą historię chóralnego śpiewania w Gorzycach Wielkich. Podczas uroczystości, symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno zasłużonego, wieloletniego dyrygenta chóru „Radość” Stanisława Furmanka. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów wokalnych i tanecznych z powiatu ostrowskiego. Gorzyczanie, Wiecznie Młodzi i kapela Furmany zaprezentowali publiczności próbkę swoich umiejętności.

Po części artystycznej do jubilatów ustawiła się długa kolejka z życzeniami, listami gratulacyjnymi i kwiatami. Życzenia składali między innymi: wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, zastępca wójta Antoni Hadryś, sekretarz gminy Dariusz Pryczak, wicestarosta Roman Pacholczyk, dyrektor GOK w Wysocku Wielkim Adam Wasiela i wielu innych gości zaproszonych na tę uroczystość.

 

 

HISTORIA CHÓRU „RADOŚĆ”

Pierwsza decyzja o utworzeniu chóru w Gorzycach Wielkich zapadła w roku 1935. Ksiądz proboszcz z Ostrowa Wlkp. Leon Płotka wystąpił z propozycją, aby w nowo tworzonej parafii w Gorzycach Wielkich powstał chór kościelny. Mieszkańcy ochoczo podjęli tę inicjatywę i zaczęli się spotykać na próbach śpiewu pod dyrekcją Stanisława Mruli, organisty zamieszkałego w Przygodzicach.

Pierwszy oficjalny występ Chóru Kościelnego pod wezwaniem św. Cecylii odbył się podczas inauguracji parafii połączonej z wprowadzeniem pierwszego proboszcza ks. Teodora Korcza. Chór liczył wówczas około 50 osób.

Krótko przed wybuchem wojny obowiązki dyrygenta chóru przejął Franciszek Skoraczewski, który po wojnie dalej kontynuował pracę z chórem.

Przez wiele następnych lat chór prowadziło kilku zmieniających się dyrygentów. Jesienią 1951 r. podjął pracę w parafii organista Antoni Kościuszko, wspaniały organizator i wyśmienity dyrygent. W krótkim czasie przyczynił się do powstania drugiego chóru. Był to 4-głosowy chór męski. Chór często wyjeżdżał na zjazdy konkursowe i zajmował zawsze czołowe miejsca.

Z chwilą kiedy Antoni Kościuszko przeszedł na emeryturę, chór zaczął się powoli rozpadać.

W 1996 roku nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Gorzycach Wielkich Stanisław Furmanek podjął starania, aby na nowo zorganizować chór w Gorzycach Wielkich. Przez 24 lata był dyrygentem i animatorem działalności chóru. Początkowo był to dwugłosowy chór żeński, w roku 1998 zadebiutował w Święta Bożego Narodzenia jako 4-głosowy chór mieszany.

Od tej pory zespół zaczął się rozwijać, liczebnie i programowo. W 2000 roku przyjął nazwę „RADOŚĆ”, powołano zarząd, a funkcję prezesa objęła Maria Furmańska. W 2005 roku prezesem został Marian Dolata i pełni tę funkcję do dziś.

Obecnie chór działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim. Chór liczy 30 członków podzielonych na 4 głosy: 11 sopranów, 9 altów, 5 tenorów i 5 pasów. Od początku istnienia chór bierze aktywny udział w imprezach kulturalnych, uroczystościach kościelnych zapewniając im oprawę muzyczną. Chór jest członkiem Południowo-Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr i bierze udział w przeglądach organizowanych przez tę organizację.

W 2007 roku na zaproszenie chóru „Krzemienieckie Barwy” działającym przy Towarzystwie Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu chór „Radość” odwiedził Ukrainę i koncertował w Dunajowicach dla Polonii. Chór występował w Zakopanem, Krzeptówkach, w Gietrzwałdzie, w Świętej Lipce, w Dusznikach Zdroju, w Polanicy Zdroju oraz w Żabnicy. Na zaproszenie włoskiej organizacji kościelnej chór koncertował we Włoszech koło Neapolu. W Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II śpiewali „Barkę”, a także śpiewali na Monte Cassino.

Każdego roku chór wyjeżdża na warsztaty muzyczne w różne regiony Polski. W tym czasie około 4 godzin dziennie poświęcamy na ćwiczenia śpiewu, a pozostały czas przeznaczamy na zwiedzanie i poznawanie regionu Polski. 13 listopada 2020 r. odszedł do wieczności nasz wieloletni dyrygent pan Stanisław Furmanek, wielki pasjonat muzyki. Muzyka była jego żywiołem i powołaniem. Był mistrzem i nauczycielem dla kilku pokoleń lokalnych solistów i zespołów folklorystycznych. Z jego inicjatywy powstała kapela ludowa „Furmany”, która działała pod jego dyrekcją od 1992 roku. Był akompaniatorem zespołu pieśni i tańca „Gorzyczanie”, prowadził zespół „Łąkocanie”. Prowadzone przez niego zespołu były i są znakomitymi ambasadorami kultury naszego regionu nie tylko w całej Polsce, ale również za granicą, gdzie wielokrotnie występowały.

Stanisław Furmanek był wielokrotnie doceniany i nagradzany, żeby wymienić tylko Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego” czy Laur Kultury Powiatu Ostrowskiego oraz Złotą Odznakę z Laurem.

W roku 2021 obowiązki dyrygenta chóru Radość przyjął Marcin Nowak, również nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Gorzycach Wielkich.

Chór w swoim dorobku posiada utwory o tematyce religijnej, utwory patriotyczne, ludowe, biesiadne oraz okolicznościowe. Wykonuje również utwory własne tj. piosenki, do których słowa napisały chórzystki: Joanna Lebica i Władysława Głowacka, a muzykę skomponował Stanisław Furmanek.

 

Podsumowanie działalności Chóru „Radość”

Od 1996 roku przez 24 lata dyrygentem był Stanisław Furmanek. Ilość występów, prób i warsztatów została obliczona na podstawie zapisów w kalendarzach osobistych pana Stanisława Furmanka, udostępnionych przez panią Urszulę Golińską, której to kalendarze zostały przekazane przez rodzinę. Dane te są również oparte na podstawie kronik chóru „Radość”, które prowadziły: do roku 2007 pani Justyna Robakowska, do roku 2013 pani Małgorzata Mikołajczak, a od roku 2014 pani Joanna Lebica.

Próby

Odliczając czas przerwy wakacyjnej, święta, wyjazdy itp. Przyjmujemy, że w roku są 44 tygodnie po 2 próby w tygodniu to jest 88 prób w roku.

 

Warsztaty

Od 2003 do 2021 roku zorganizowano 18 wyjazdów na warsztaty. Na każdym wyjeździe przeciętnie 5 dni ćwiczeń po 4 godziny.

 

Występy potwierdzone w kronikach

Do roku 2013 w kronikach zanotowano 137 występów w ciągu 18 lat. Od roku 2014 do roku 2021 221 występów. Razem odbyło się 258 występów.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe