Ostrów: Ostrowianie „Ludziom na granicy”

  • 17.11.2021, 08:50
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowianie „Ludziom na granicy”
W Ostrowie ruszyła zbiórka darów dla ludzi uwięzionych na granicy polsko-białoruskiej. W akcję zainicjowaną przez Ostrowski Hufiec ZHP zaangażowały się lokalne stowarzyszenia i grupy wolontariuszy.

Z inicjatywy Ostrowskiego Hufca ZHP we współpracy z Fundacją Nakarmieni, grupą Ostrów Lubimy Pomagać, Stowarzyszeniem Polska 2050, miejscowym oddziałem PCK oraz Fundacją „Warto żyć dla kogoś” ruszyła w Ostrowie akcja „Ludziom na granicy”.

W ramach akcji zbierane są niezbędne do przeżycia produkty dla ludziom koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. Dary będzie można dostarczać do siedziby Hufca ZHP przy ul. Staszica 1.

- Ci ludzie żyją w ekstremalnych warunkach, a z każdym dniem te warunki stają się coraz gorsze – tłumaczy harcmistrz Dariusz Potasznik, koordynator akcji. – Zdajemy sobie sprawę z całej złożoności problemu z jakim mamy do czynienie na granicy polsko-białoruskiej, ale stoimy na stanowisku, że życie i zdrowie ludzi jest wartością nadrzędną i nie można bezczynnie przyglądać się katastrofie humanitarnej z jaką mamy do czynienia.

- Musimy pamiętać, że to zrozpaczeni, oszukani i przerażeni ludzie, którym trzeba pomóc, bo inaczej umrą z zimna i wycieńczenia – dodaje Dagmara Majewska-Misiek współorganizatorka akcji. – Oni nie wyruszyli w drogę by nas terroryzować, ale po to by poprawić swój byt lub uciec przed niebezpieczeństwem. Kiedyś my Polacy uciekaliśmy i otrzymywaliśmy pomoc. Teraz oni potrzebują tego samego.

Ostrowscy wolontariusze podkreślają, że ekstremalne warunki w jakich przebywają ludzie na granicy wymagają zaopatrzenia ich w ściśle określone produkty.

- Jest to bardzo specyficzna akcja – mówi D. Potasznik. – Nie możemy przyjmować wszystkiego „jak leci” gdyż po pierwsze ci ludzie mogą przyjąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a po drugie muszą to być produkty, które dają możliwość przetrwania w deszczu, chłodzie, a nawet mrozie.

W porozumieniu z działającą na terenie przygranicznym „Grupą Granica” przygotowano listę produktów takich jak: śpiwory, kurtki, buty, które będą przyjmowane przez ostrowskich harcerzy w biurze Komendy Hufca ZHP przy ul. Staszica 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18. Zebrane produkty zostaną dostarczone na miejsce i przekazane wolontariuszom z Grupy Granica. Akcja potrwa do 6 grudnia.

Na liście potrzebnych produktów znalazły się również akcesoria takie jak kable micro USB czy power banki. Jak się okazuje to bardzo ważna rzecz, gdyż właśnie dzięki nim koczujący w lasach ludzie mogą utrzymywać łączność z wolontariuszami, dzięki czemu można udzielić im niezbędnej pomocy.

Organizatorzy akcji zachęcają ostrowian by namówić sąsiadów i znajomych i wzorem „Szlachetnej Paczki” zorganizować mini-zrzutkę by wspólnymi siłami dokonać zakupu wybranych produktów. Do włączenia się w akcję zapraszają również inne stowarzyszenia i instytucje działające na terenie miasta i powiatu.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe