Powiat Kaliski: Debata społeczna w Opatówku

  • 08.05.2017, 17:29
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Debata społeczna w Opatówku
Zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, to główny cel debaty społecznej zorganizowanej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku.
Inicjatorem spotkania był Komendant Komisariatu Policji w Opatówku asp.szt. Grzegorz Janus. Na pytania mieszkańców oraz zaproszonych gości odpowiadali: Komendant Miejski Policji w Kaliszu insp. Dariusz Bieniek, Sekretarz Gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic oraz Wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki. Wstępem do dyskusji było wystąpienie Komendanta Miejskiego Policji w Kaliszu insp. Dariusza Bieńka, który przedstawił zebranym ideę tego typu spotkań, wskazał na znaczącą rolę środowisk lokalnych w tworzeniu strategii w zakresie bezpieczeństwa, określił też sposób wykorzystania przez Policję sugestii i uwag mieszkańców dotyczących podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Szef kaliskich policjantów przybliżył również zasady działania ''Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz aplikacji ''Moja Komenda", stanowiących wsparcie Policji na rzecz diagnozowania aktualnych zagrożeń. Ważnym aspektem, który został poruszony przez Komendanta była służba dzielnicowego, który poprzez podejmowane działania i budowanie relacji z lokalnym społeczeństwem, ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców swojego rejonu służbowego. Przybliżone zostały sylwetki dzielnicowego, działania priorytetowe służby dzielnicowego oraz działania w obszarze profilaktyki społecznej. Insp. Bieniek przypomniał również mieszkańcom, że z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Opatówku można kontaktować się bezpośrednio. Wszyscy funkcjonariusze ''pierwszego kontaktu", jak nazywani są popularnie dzielnicowi, wyposażeni zostali w telefony komórkowe oraz posiadają indywidualne, przypisane do rejonu adresy e-mail. Następnym punktem debaty była otwarta dyskusja. Mieszkańcy gmin, którzy skorzystali z zaproszenia Komendanta Komisariatu, mieli okazję nie tylko do przekazywania swoich opinii oraz uwag, ale też do zadawania pytań policjantom oraz przedstawicielom władz samorządowych. Jednym z wiodących tematów było bezpieczeństwo w ruchu drogowym i postulaty o podejmowanie działań zmierzających do zwalczania "piractwa drogowego". Mieszkańcy wskazali na konkretne miejsca, gdzie często dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Zasygnalizowano również kilka istotnych potrzeb, które zdecydowanie poprawiłyby bezpieczeństwo terenie powiatu. Obecni na dbacie wnioskowali o zwiększenie ilości patroli policyjnych szczególnie w porze wieczorowo-nocnej. Dyskutowano również o temacie zaśmiecania miejsc publicznych i terenów leśnych. Ponadto zaproszono dzielnicowych o zaprezentowanie przygotowanych planów działań priorytetowych na najbliższym spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz władz samorządowych dokładnie i rzeczowo odpowiadali na wszelkie pytania i zapewniali uczestników debaty, że wszystkie ich uwagi i spostrzeżenia będą dokładnie sprawdzone i przeanalizowane.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe