Powiat Ostrowski: Wsparcie dla szpitala w Wolicy

  • 03.11.2021, 14:10
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wsparcie dla szpitala w Wolicy
Gmina Ostrów Wielkopolski przekazała 6 tysięcy złotych na dofinansowanie wyposażenia oddziału rehabilitacji szpitala specjalistycznego leczenia chorób płuc w Wolicy koło Kalisza. Nowy oddział będzie służyć leczeniu powikłań u chorych na Covid 19 z całego regionu południowej Wielkopolski.

W szpitalu w Wolicy koło Kalisza powstaje Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej, budowany w systemie modułowym. Szpital w Wolicy otrzymał 6 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na wybudowanie nowych pawilonów, gdzie będzie prowadzona rehabilitacja pacjentów po chorobie Covid-19. Pieniędzy nie wystarczyło już jednak na pokrycie kosztów wyposażenia oddziału. Teraz, dzięki wspólnej inicjatywie samorządów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, będzie to już możliwe.

 

Ostrów i Kalisz zadeklarowały dla szpitala po 60 000 zł, powiat kaliski i ostrowski po 25 000, a pozostałe gminy - w tym gmina Ostrów Wielkopolski - dołożą po 6 000 zł. Powierzchnia Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej to 750 m2, znajdują się w nim 54 pomieszczenia, w tym 23 dwuosobowe pokoje dla pacjentów z łazienkami, pomieszczenia socjalne i Poradnia Pulmonologiczna dla pacjentów z problemami oddechowymi. Prace wykończeniowe oddziału rehabilitacji w Wolicy powinny zakończyć się w listopadzie. Potem przyjdzie czas na wyposażenie obiektu. Pierwsi pacjenci zostaną tam przeniesieni już po świętach Bożego Narodzenia, a nowe przyjęcia na oddział będą od stycznia 2022 roku.

Rocznie w szpitalu w Wolicy leczy się średnio około 4 tysięcy pacjentów na schorzenia związane z układem oddechowym. Obecnie szpital ma około 120 łóżek dla pacjentów, w tym 13 łóżek rehabilitacyjnych.

W czasie pandemii koronawirusa w roku 2020 i 2021 był dwa razy przekształcany na szpital jednoimienny. W 2019 przyjął 3587 pacjentów, w tym 229 osób przeszło turnusy rehabilitacyjne. W 2020 roku szpital przyjął 2033 pacjentów, w tym chorzy na Covid -19, a z rehabilitacji skorzystały 63 osoby.

W bieżącym roku do 17 lutego szpital w Wolicy był szpitalem jednoimiennym. Mimo to w Wolicy leczyło się już 2188 pacjentów, a z rehabilitacji skorzystały 94 osoby. Obecnie pacjenci muszą czekać od miesiąca do dwóch miesięcy na turnus rehabilitacyjny w Wolicy. Te statystyki będą znacznie krótsze po powstaniu nowego oddziału, który jest bardzo potrzebny ze względy na duży wzrost zachorowań i powikłań wynikających z pandemii koronawirusa.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe