Powiat Ostrowski: ,,Wiśniowy zakątek’’ doceniony

  • 22.10.2021, 14:19 (aktualizacja 26.10.2021, 14:06)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Wiśniowy zakątek’’ doceniony
„Wiśniowy zakątek”, który powstał dzięki zaangażowaniu miejscowej Rady Sołeckiej i lokalnej społeczności Karsek, został uznany za najlepszy projekt funduszu sołeckiego w kraju, podczas IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

Pierwszy konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” miał miejsce w 2011 roku w Koninie, od 2013 objął Wielkopolskę i Opolszczyznę, a od 2018 roku całą Polskę. Celem konkursu jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Do udziału zaproszono wszystkie sołectwa, które w latach 2010–2020 sfinalizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny.

 

W IV edycji konkursu uczestniczyło 186 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16. województwach. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie przy współpracy z samorządami województw. Konkursowi patronatu medialnego udzielili „Gazeta Sołecka” i „Tygodnik Poradnik Rolniczy”.

Na etapie oceny zgłoszonych inicjatyw sołeckich w pracach komisji uczestniczyli przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw reprezentowanych przez uczestników konkursu. W ten sposób wyłoniono szesnastu laureatów, którzy stali się uczestnikami finału ogólnopolskiego. Konkurencja była duża, więc tym bardziej cieszy fakt, że I miejsce w tak doborowej stawce zajął projekt rady sołectwa Karski w gminie Ostrów Wielkopolski, za „Wiśniowy zakątek” - Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Karskach. Nagrodę finansową – okolicznościowy czek na kwotę 7.500 zł – wręczył Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Paribas Bank Polska SA.

- Wiśniowy zakątek to nasze sołeckie centrum rekreacji i wypoczynku, które udało się nam zagospodarować na placu za świetlicą w naszej miejscowości. Powstawał w latach 2015 – 2019, z zaangażowaniem środków finansowych sołectwa z kilku lat, gminy Ostrów Wielkopolski oraz dwóch dotacji po 30 tys. zł pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu sporej grupy mieszkańców naszej miejscowości. Całość projektu to około 190.000 zł – tłumaczy była sołtys Karsek, Monika Orzechowska.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe