Powiat Ostrowski: 70-lecie KGW Gostyczyna

  • 22.10.2021, 09:16
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: 70-lecie KGW Gostyczyna
Dziękczynieniem w kościele pw. św. Mikołaja w Gostyczynie członkinie tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich rozpoczęły świętowanie jubileuszu 70-lecia istnienia koła.

- Spotkaliśmy się, by podziękować za lata minione i za wszystkie osoby, które w tym kole się angażowały. Spotkaliśmy się także po to, by prosić o boże błogosławieństwo, zdrowie i siły dla gospodyń wciąż czynnych, które wciąż chcą działać i robić coś dobrego, być przykładem dla młodszych dziewcząt, które wchodzą powoli w dorosłe życie – powiedział celebrujący mszę świętą proboszcz Janusz Jeżewski.

 

Po nabożeństwie gospodynie i zaproszeni na uroczystość goście przenieśli się do pobliskiej sali wiejskiej na dalszą część obchodów. Na biesiadę oprócz ok. 50 członkiń przybyli m.in. władze samorządowe: burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, jego zastępca Agnieszka Sipka, zastępca przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Renata Nogaj i radny Jacek Łusiak. Ponadto także sołtys wsi Karol Pietrzak, dyrektor miejscowej szkoły Monika Sikora oraz przedstawicielka Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowie Wielkopolskim Dorota Kowalik.

 

Uroczystość rozpoczęto wspomnieniem o początkach koła, które przeczytała jego obecna przewodnicząca Agnieszka Pogorzelec: Mija 70 lat od momentu założenia KGW w Gostyczynie, powstało ono bowiem na początku lat 50-tych XX wieku, a dokładnie w roku 1951. Założycielką była pani Szymczak. Pierwszą przewodniczącą natomiast została pani Stanisława Grzyb. Przez kolejne lata przewodniczącymi były panie: Ilona Kubacka, Walentyna Kubacka, Weronika Karolak, Danuta Wilczura oraz Ilona Strzyż. Początkowa działalność KGW w Gostyczynie polegała przede wszystkim na organizacji wieczorków karnawałowych oraz Dnia Kobiet, kursów kulinarnych i krawieckich. Ponadto członkinie przeprowadzały konkursy ogródków przydomowych, zamawiały i rozprowadzały pisklęta, kury i kaczki. Od pierwszych lat działalności wypożyczały również naczynia oraz sprzęt do kiszenia kapusty. Angażowały się także w przygotowanie dożynek wiejskich oraz organizowały wycieczki krajoznawcze. Po czasie zawieszenia działalności 18 marca 2019 roku KGW w Gostyczynie zostało reaktywowane i wznowiło swoją działalność, kontynuując lokalne tradycje i zwyczaje swoich poprzedniczek.

 

Charakter obecnej działalności przejawia się m.in. w organizacji bądź współorganizacji akcji i zbiórek charytatywnych, przygotowywaniu dożynek, festynów, współpracy z miejscową OSP, organizacji wyjazdów wzmacniających więzi między mieszkańcami.

 

Nieodłączną częścią jubileuszy są płynące od gości życzenia. W imieniu władz samorządowych przekazał je burmistrz Jerzy Łukasz Walczak. Na rzecz koła trafił prezent – kuchenka mikrofalowa, natomiast bukiet kwiatów burmistrz wręczył Walentynie Bilskiej, jednej z jego pierwszych przewodniczących. Życzenia i upominki przekazali ponadto prezes OSP Gostyczyna Jacek Łusiak, dyrektor szkoły Monika Sikora oraz przedstawicielka Biura Powiatowego ARiMR Dorota Kowalik. Również zarząd KGW zrobił miłą niespodziankę swoim członkiniom i gościom, obdarowując każdego paczką z jubileuszowymi pamiątkami.

Na część mniej oficjalną złożył się poczęstunek oraz wspólna zabawa z animatorką, która zadbała o integrację i dobry humor poprzez tańce czy konkursy.

Magdalena Kąpielska

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe