Powiat Ostrowski: Zapotrzebowanie na kardiologię

  • 15.10.2021, 15:52 (aktualizacja 26.10.2021, 14:07)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zapotrzebowanie na kardiologię
Ponad 4 tysiące pacjentów z zawałami trafiło na ostrowską kardiologię od czasu powstania tego oddziału.

Dzięki niedawno uruchomionej pracowni do elektrofizjologii, pełnoprofilowy już oddział będzie mógł wykonywać jeszcze więcej specjalistycznych zabiegów.

– To był pierwszy oddział po 2010, który powstał od podstaw w ramach naszego planu unowocześnianiu ostrowskiej lecznicy. Dzięki fachowej opiece zespołu pod kierownictwem doktora Janusza Tarchalskiego cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Co ważne cały czas się rozwija pod względem sprzętu i świadczonych usług – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Miarą zapotrzebowania i z drugiej strony skali chorób wieńcowych są dane, które przedstawił Janusz Tarchalski kierownik ostrowskiej kardiologii. Od otwarcia do dziś przyjętych tutaj było ponad 13 tys. pacjentów z całego regionu. Pacjentom wszczepiono m.in. 900 stymulatorów serca. Wykonano ok. 1000 angioplastyk wieńcowych, 8 tys. koronografii oraz blisko 4 tys. ostrych zespołów wieńcowych – zawałów serca. Średnio w roku trafia tutaj ok. 2 tys. chorych.

Najnowszą inwestycją była budowa sali do elektrofizjologii za ok. 800 tys. zł. Jak podkreślano było to przedsięwzięcie kluczowe tak dla rozwoju jak i poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

- Musimy być gotowi na przyjęcie pacjenta z zawałem w każdej sytuacji i każdej chwili. Nie możemy dopuścić do tego, że trwa zabiega, a pacjent z zawałem czeka. Do tej pory wykonywaliśmy już zabiegi ablacji, ale nowa pracownia pozwoli zwiększyć ilość zarówno tych zabiegów, jak i innych np. rozruszników serca – powiedział dr. Janusz Tarchalski.

Wicestarosta Roman Pacholczyk przypomniał także, że wykorzystywany jest system przesyłania informacji drogą radiową z karetki do oddziału. Dzięki czemu lekarze mają część wiedzy o stanie pacjenta już przed jego przyjazdem.

Ostrowska kardiologia dysponuje 35 łózkami i zatrudnia także 10 kardiologów.

– Choroby naczyniowo-sercowe to jedna z największych bolączek dlatego ten oddział jest tak ważny. Nowa pracownia elektrofizjologii pozwala nam wykonywać na miejscu cały wachlarz usług zachowawczych. Dla pacjenta to najważniejsze – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

Podkreślił także, że jest to jeden z pierwszych oddziałów w Wielkopolsce, które weszły w program opieki skoordynowanej dla pacjentów z zawałami serca. W ramach tego leczeni tutaj chorzy z zawałem mają zagwarantowane cztery wizyty w poradni kardiologicznej w pierwszym roku od zachorowania. Poza tym z perspektywy finansów oddzielnie rozliczane są środki na rehabilitację kardiologiczną w ramach trzytygodniowych turnusów. Ci z pacjentów, którzy wymagają implementacji kardiowertera defibrylatora są także rozliczani z puli środków Narodowego Fundusz Zdrowia nie naruszając kontraktu podstawowego. Jak przekonywano korzysta z takiej formy wsparcia ok. 70 proc. chorych.

Przy okazji realizowanej inwestycji typowo medycznej budowy nowej pracowni wykonany został lifting całego oddziału.

- Po 7 latach oddział musiał przejść lifting. Przy takiej licznie pacjentów i zabiegów nastąpiło naturalne zużycie niektórych elementów. Dlatego z budżetu powiatu wyasygnowaliśmy ok. pół miliona zł. na wymianę wykładzin, drzwi i odmalowanie pokoi – powiedział starosta Paweł Rajski.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe