Ostrów: Czerwone pojemniki stanęły w mieście

  • 15.10.2021, 08:00 (aktualizacja 19.10.2021, 17:54)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Czerwone pojemniki stanęły w mieście
Sześć czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm stanęło na ulicach miasta.

Teraz mieszkańcy mogą szybko, bezproblemowo i w sposób przyjazny dla środowiska oddać zalegające w domach i mieszkaniach elektryczne śmieci, które trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Rosnący problem – inteligentne rozwiązania

Telefony, komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, smartwatche, pralki, suszarki, lodówki – lista urządzeń zasilanych na prąd lub baterie, które codziennie nam towarzyszą jest naprawdę długa. Według oficjalnych danych Unii Europejskiej sprzęt elektryczny i elektroniczny to najszybciej rosnący strumień odpadów, z których zaledwie 40% trafia do recyklingu.

- Warto stale podkreślać, że elektryczne śmieci, które mamy w domach, piwnicach czy na strychach stanowią poważne zagrożenie dla nas samych, naszych bliskich oraz środowiska naturalnego ze względu na substancje niebezpieczne w nich zawarte. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego miasta, ale i biorąc pod uwagę rekomendacje innych samorządów lokalnych, Ostrów Wielkopolski dołączył do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci 31 sierpnia tego roku. Projekt idealnie wpisuje się w filozofię smart city, którą wdrażamy w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Czerwony pojemnik w roli głównej

- Główną ideą projektu jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom prawidłowego postępowania w dziedzinie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Nasze kluczowe założenie opiera się na przekonaniu, że bycie eko może być bardzo łatwe, dlatego czerwone pojemniki znajdują się w różnych lokalizacjach Ostrowa Wielkopolskiego, dzięki czemu mieszkańcy w drodze do domu, pracy, szkoły czy sklepu mogą w komfortowy sposób oddać niepotrzebne już sprzęty czy zużyte baterie – podkreśla Robert Magolon, pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci - warto jednocześnie podkreślić, że sprzęty wielkogabarytowe np. pralki, lodówki, zmywarki, klimatyzatory oraz wszystkie powyżej 50 cm można oddawać za pomocą specjalnej infolinii 572 102 102. W żadnym wypadku nie wolno ich pozostawiać pod pojemnikiem.

 

Laboratorium pszczół i edukacja poza schematem

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci jest nowoczesna platforma edukacyjna, na której znalazły się materiały dedykowane uczniom, rodzicom oraz nauczycielom.

- Na Szkolnym Centrum Recyklingu znalazły się gotowe scenariusze zajęć, prezentacje multimedialne, filmy, bajki edukacyjne czy artykuły naukowe. Jest krnąbrna Hania, Strażnik Wehikułu Czasu oraz pszczoły Krainki. Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu np. poprzez ule tworzone w części z bębnów od pralek czy biżuterię trash art. Już dziś zapraszam wszystkich na wspaniałą przygodę do świata recyklingu. Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na warsztatach plastycznych lub pszczelarskich – najlepiej przy pasiece z recyklingu – mówi Gabriela Leszczyńska, prezes organizacji odzysku AURAEKO.

Projekt Elektryczne Śmieci jest realizowany przez miasto, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

 

Lista lokalizacji pojemników:

- ul. Dembińskiego – między garażami a apteką,

- ul. B. Limanowskiego – naprzeciwko restauracji Borowianka,

- ul. Szkolna – przy przedszkolu (róg ul. Szkolnej i ul. Komuny Paryskiej),

- róg Alei Solidarności i ul. Strzeleckiej,

- ul. Chełmońskiego – wylot na ul. Matejki,

- ul. Wrocławska – za skrzyżowaniem z ul. Osiedlową, po lewej stronie.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe