Powiat Ostrowski: Leśne ślubowanie przedszkolaków z Lamek

  • 14.10.2021, 14:06
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Leśne ślubowanie przedszkolaków z Lamek
W przedszkolu „Wróbelka Elemelka” w Lamkach obyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka najmłodszych dzieci. Nie było to jednak klasyczne ślubowanie. Miało bowiem miejsce w przedszkolnym ogrodzie.

Przedszkolaki ubrane w kolorowe stroje krasnali dzielnie wypowiadały kolejne punkty przysięgi. Sceną stał się dla nich trawnik przykryty jesiennymi liśćmi. Obserwowali ich nie tylko nauczyciele i rodzice, ale również przedstawiciele gminy Ostrów Wielkopolski.

- To była wyjątkowa uroczystość. Udowodniła, że przyroda jest równie ciekawa, a może i nawet bardziej fascynująca niż przedszkolne sale pełne gier i zabawek – przekonuje sekretarz gminy Dariusz Pryczak.

Pogoda idealnie wpasowała się w klimat uroczystości. Kolorowe liście i kasztany spadające ze świerków nie przeszkadzały nikomu. Po ślubowaniu na wszystkich gości czekał poczęstunek – pyszny tort i domowe muffinki. Nie obyło się również bez świeżo wypiekanego chleba oraz słodkiego miodu z pobliskiej pasieki.

Ważnym punktem uroczystości było otwarcie kącików leśnego przedszkola oraz błotnej kuchenki. W tym roku szkolnym wkomponowano je w dwa szerokie działania, które wpisują się w proekologiczną misję placówki. Obydwa projekty „Gramy w zielone” oraz „Niech żyje planeta” mają nie tylko wzmocnić edukację ekologiczną w szkołach, ale również rozwijać postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Przedszkolny ogród jest namiastką lasu, z którego uczniowie korzystają niemalże codziennie. Częste pobyty dzieci na dworze zapewniają im konieczną dawkę ruchu oraz wiele okazji do zabawy i nauki.

- W naszym przedszkolu z pedagogiką alternatywną to właśnie sama przyroda, życie w zgodzie z nią i jej rytmami jest naszym wypracowanym sposobem pomagania dzieciom. Dzięki temu inspirujemy je do kreatywności i uważności. Dajemy przykład prostych zabaw, uczymy dbałości o siebie i świat – mówi dyrektor placówki Ewa Walczak.

W przedszkolu promowany jest zdrowy tryb życia. Oprócz spędzania czasu na świeżym powietrzu, dostarczana jest przedszkolakom zbilansowana dieta. Do każdego posiłku dodawane są zdrowe przekąski, takie jak żurawina, pestki słonecznika i dyni czy sezonowe owoce. Napoje zawsze zawierają świeżą mięte bądź pokrzywę, a zamiast cukru stosowany jest miód.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe