Powiat Ostrowski: Coraz więcej nowych dróg

  • 29.09.2021, 17:13 (aktualizacja 07.10.2021, 14:51)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Coraz więcej nowych dróg
W gminie Ostrów Wielkopolski nie słabnie tempo prac drogowych.

Dzięki dobrej współpracy gminy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych niedawno oddano do użytku kilka nowych odcinków wyremontowanych dróg: we Wtórku, Sadowiu i Franklinowie. Nową drogą cieszą już także mieszkańcy Sobótki.

 

Razem z Urzędem Marszałkowskim

Ta droga to jeden z kilku odcinków wyremontowanych dzięki dobrej współpracy gminy Ostrów Wielkopolski z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, gmina skorzystała w tym roku z dofinansowania przy modernizacji trzech odcinków dróg: we Franklinowie, Wtórku i Sadowiu.

- Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych to dla nas dodatkowy zastrzyk funduszy i mobilizacja do kładzenia asfaltu również na drogach dojazdowych do pól. Wykonanie ulicy Polnej przebiegło bardzo sprawnie. Wcześniej wykonaliśmy inny odcinek tej drogi, gęściej zamieszkany, a teraz uzupełniliśmy brakujący odcinek – podkreśla wójt gminy, Piotr Kuroszczyk.

Prace przy ul. Polnej we Wtórku objęły między innymi wyrównanie jezdni, położenie nawierzchni asfaltowej oraz wykonanie pobocza. Przebudowa finansowana była z budżetu gminy Ostrów Wielkopolski oraz z dofinansowania uzyskanego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Na jej wykonanie przeznaczono 170 tysięcy zł.

Takie inwestycje nie tylko poprawiają komfort życia mieszkańców, ale przyczyniają się do rozwoju miejscowości, dodaje wójt gminy.

- Wtórek staje się coraz bardziej atrakcyjną miejscowością, w której coraz chętniej kupują działki i osiedlają się mieszkańcy na przykład z pobliskiego Ostrowa Wielkopolskiego. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin wiejskich w Polsce, w których przybywa mieszkańców. Mamy atrakcyjne tereny mieszkaniowe, bardzo dobrą infrastrukturę i ofertę oświatową – podkreśla wójt.

Mieszkańcy doceniają taką poprawę warunków - dodaje sołtys Wtórku, Ryszard Ryfa.

- Dziękujemy wójtowi i gminie za kolejne wyremontowane drogi, bo te odcinki były już naprawdę w bardzo złym stanie. Teraz, dzięki budowie, uzyskaliśmy wygodne i bezpieczne połączenie z ulicą Nową - ocenia sołtys.

 

Nowy dojazd do klasztoru i kościoła

Nowy odcinek drogi przez pola powstał także w Sadowiu. To położona na uboczu, ale bardzo uczęszczana droga, prowadząca do klasztoru w Sadowiu, który jest jednocześnie kościołem parafialnym dla Wtórku i kilku sąsiednich miejscowości.

- Ta droga będzie służyła wielu osobom, dojeżdżającym do Sadowia na Msze Święte i inne nabożeństwa. Wiele osób dołożyło tu swoją cegiełkę. Podziękowania należą się wójtowi Piotrowi Kuroszczykowi, naszemu sołtysowi Ryszardowi Ryfie, a także marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu. Radość tym większa, że do Sadowia przyjeżdża wiele osób z sąsiednich miejscowości, gdyż to wdzięczne miejsce zarówno do modlitwy, jak i dla wyciszenia się i odpoczynku w pobliskim parku – podkreśla ojciec Grzegorz Słowikowski, proboszcz parafii i przeor klasztoru w Sadowiu.

Nowy odcinek drogi ma 250 metrów długości.

 

Nowa droga we Franklinowie

Z nowego odcinka ważnej dla lokalnej społeczności drogi cieszą się również mieszkańcy Franklinowa.

- Ta droga długości 1 100 metrów łączy osadę Stary Staw z miejscowością Franklinów. To będzie wygodny skrót do szkoły i na pola, połączony z ulicą Szkolna we Franklinowie. Koszt inwestycji wyniósł około 255 000 złotych, z czego cześć została pokryta z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych – podkreśla wójt Piotr Kuroszczyk.

- Nowa droga poprawi przede wszystkim bezpieczeństwo dojazdu dzieci z Franklinowa i Starego Stawu do szkoły. Wcześniej, zwłaszcza podczas wiosennych roztopów, dzieci wręcz „topiły” się błocie, a teraz mają wygodny, równy asfalt. Nowy dojazd chwalą sobie też pobliscy rolnicy z Lewkowca, którzy dojeżdżają tędy do swych pól – mówi radny z Franklinowa Marian Waliszewski.

Oprócz nowej nawierzchni, inwestycja obejmuje również wykonanie oświetlenia drogowego, w nowoczesnym systemie lamp LED. JW

Fot. Jarosław Wardawy

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe