Lekkoatletyka: Stal LA kuźnią talentów

  • 28.09.2021, 14:36 (aktualizacja 28.09.2021, 14:42)
  • Ryszard Binczak
Lekkoatletyka: Stal LA kuźnią talentów
Olga Szlachta została rekordzistką Polski młodzików w wieloskoku i najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski U16 rozgrywanych w Karpaczu. Ekipa Stali LA Ostrów Wielkopolski zwyciężyła w klasyfikacji medalowej turnieju z dorobkiem trzech złotych, srebrnego i brązowego medalu.

W zakończonych w Karpaczu Mistrzostwach Polski Młodzików U16 reprezentanci Stali LA Ostrów Wielkopolski wywalczyli pięć medali zajmując w ogólnopolskiej klasyfikacji pierwsze miejsce (wraz z Vectrą Włocławek). Gwiazdą ostrowskiej reprezentacji była Olga Szlachta, zdobywczyni dwóch złotych medali - w skoku w dal z wynikiem 5,79 metra oraz w wieloskoku z wynikiem 11,97 metra, którym ustanowiła rekord Polski młodzików.

Wieloskok jest konkurencją rozgrywana dla młodzików od dwóch lat i różni się od trójskoku tym, iż zawodnik skacze 3 skoki naprzemianstronnie, a w trójskoku pierwszy skok wykonuje się na tej samej nodze, a ponadto ograniczono długość rozbiegu do zaledwie 20 metrów i - co istotne – belka znajduje się 8 metrów przed piaskownicą. Olga, podczas swojego konkursu, zmusiła organizatorów do zmiany przepisów! Okazało się, że ustanawiając rekord kraju - po dwóch odbiciach - jej palce znalazły się kilka centymetrów od piaskownicy! Mogło się okazać, że w kolejnej próbie nie wystarczy jej miejsca do oddania skoku. Podjęto decyzję (wbrew przepisom PZLA) o przesunięcie dla niej belki na odległość 9 metrów

Złoty medal zdobyła również fantastyczna sztafeta chłopców w składzie: Nikodem Zimniak, Bartosz Opielewicz, Szymon Jańczak i Piotr Rak zwyciężając w czasie 45,01 s. I to właśnie znakomity bieg sztafety, będący ostatnim punktem programu mistrzostw, pozwolił ostrowskiemu klubowi zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Wcześniej, w wieloskoku chłopców Szymon Jańczak zdobył srebrny medal (12,73 metra), a jego kolega klubowy Bartosz Opielewicz – brązowy (12,68 metra).

Zawodnicy Stali byli o włos od powiększenia swojego dorobku medalowego. Dramatyczna walka rozegrała się bowiem na finiszu biegów na 1000 metrów chłopców i dziewcząt. Hubert Brudło, po fascynującym pościgu, wpadł na metę razem z dwoma innymi rywalami niemal jednocześnie. Fotofnisz wykazał, iż zajął czwarte miejsce przegrywając brązowy medal o 0,02 sekundy, a srebrny o 0,05 setnych sekundy. Podobnie Natasza Mucha – uplasowała się na piątej pozycji przegrywając czwarte miejsce o 0,02 setne sekundy. Oboje uzyskali rekordy życiowe – tym razem do medali zabrakło odrobiny szczęścia.

Szóste miejsce w skoku w dal zajął Bartłomiej Łuczak (6,06 metra), a na ósmej pozycji uplasował się Szymon Jańczak (5,91 metra). Również ósme miejsce zajęła sztafeta dziewcząt 4x100 m z wynikiem 50,80 s. Pozostali reprezentanci Ostrowa Wielkopolskiego poprawiali rekordy życiowe i plasowali się w drugiej „dziesiątce” swoich konkurencji.

Wszyscy medaliści są podopiecznymi trenera Michała Walczaka, a pechowi biegacze na 1000 metrów – Kamili Grzegorowskiej.

Warto podkreślić, że w finałach mistrzostw Polski startują tylko najlepsi – wyłonieni na podstawie list rankingowych. Często, by zdobyć medal mistrzostw kraju trzeba być najlepszym w gronie nawet 600 -800 zawodników z całego kraju startujących w danej konkurencji. Stal LA Ostrów Wielkopolski jest w tym roku najlepszym klubem w Polsce w kategoriach młodzieżowych. W tym roku zdobyli rekordową ilość 23 medali mistrzostw Polski.

Fot. Fb/ksstalla

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe