Ostrów: Ostrowscy radni chcą konsultacji społecznych planu energetycznego miasta

  • 23.09.2021, 13:50 (aktualizacja 24.09.2021, 07:47)
  • Wiktoria Kohnke
Ostrów: Ostrowscy radni chcą konsultacji społecznych planu energetycznego…
O szerokie i ogólnodostępne dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców konsultacje społeczne planu energetycznego dla Ostrowa Wielkopolskiego wnioskuje „ponad podziałami politycznymi” grupa radnych miejskich Damian Grzeszczyk, Piotr Lepka, Mateusz Nycek i Leszek Witoń.

Wnioskodawcy podkreślają, że przyjęcie przedstawionego Radzie Miejskiej przez prezydent miasta Beatę Klimek obowiązkowego na mocy ustawy Prawo energetyczne dokumentu „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Ostrów Wielkopolski”, który obejmuje aż 15-letnią perspektywę czasową, powinno być nie tylko administracyjną i legislacyjną formalnością, ale przede wszystkim okazją do poszerzonej i otwartej debaty publicznej ze społeczeństwem na temat bezpieczeństwa energetycznego miasta oraz kierunków lokalnej transformacji energetycznej w Ostrowie Wielkopolskim.

- We współczesnej rzeczywistości lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w kontekście wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu i sytuacji na rynku energii, staje się jednym z najważniejszych i kluczowych wyzwań dla miast oraz nowym zadaniem w znacznej mierze również dla samorządu lokalnego. Co więcej, w dzisiejszych czasach intensywnego rozwoju obywatelskiej energetyki rozproszonej i całym wielowymiarowym procesie transformacji energetycznej dużo większego znaczenia nabiera rola lokalnych przedsiębiorców jak i samych mieszkańców miasta - nie tylko jako odbiorców, ale coraz częściej prosumentów, czyli również wytwórców energii elektrycznej – wskazują radni D.Grzeszczyk, P.Lepka, M.Nycek, L.Witoń.

 

Ich zdaniem cały proces zmian w dziedzinie energetycznej jest niewątpliwie złożony i długofalowy, stąd powinien być realizowany - podobnie jak budżet obywatelski - ponad bieżącymi podziałami politycznymi w jak najszerszej partycypacji i dialogu społecznym. Dlatego grupa radnych zgodnie proponuje, aby przed procedowaniem przez Radę Miejską o przyszłości energetycznej miasta szerzej porozmawiać z lokalnymi przedsiębiorcami i wszystkimi zainteresowanymi ostrowianami.

Wiktoria Kohnke

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe