Ostrów: Nagrody za ekologiczne owady

  • 14.09.2021, 07:58
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Nagrody za ekologiczne owady
Ostrowskie przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Pszczół ekologicznie!

Urząd Miejski zaprosił najmłodszych do udziału w konkursie ,,Ekologiczne owady”.  Przedszkolaki z odpadów recyklingowych i surowców wtórnych stworzyły 31 przestrzennych prac. W Centrum Aktywności Lokalnej wręczono nagrody wszystkim uczestnikom.
- Ekologiczny konkurs na eko owady za nami! Najmłodsi ostrowianie odebrali wyróżnienia, nagrody i podziękowania za udział w naszej zabawie, którą zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Pszczół. Chcieliśmy, by przedszkolaki w ramach konkursu miały okazję poznać zasady recyklingu, nowe owady, postawić na pracę w zespołach i na środowisko. Dzieci z ostrowskich przedszkoli przygotowały aż 31 prac przestrzennych, a każda z nich powstała z odpadów recyklingowych i surowców wtórnych. W Centrum Aktywności Lokalnej urządziliśmy dziś małą wystawę, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Jestem dumna, że w sercach Młodego Ostrowa jest miejsce na troskę o środowisko, a świadomość ekologiczna rośnie - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 
Miasto ogłosiło konkurs 20 maja z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczół. Dzień ten został ustanowiony przez ONZ w 2017  roku z inicjatywy Słowenii. Zaprosiliśmy do udziału w konkursie ostrowskie przedszkolaki. Wraz z zaproszeniem do przedszkoli przekazaliśmy 60 hotelików dla owadów oraz 90 książeczek o przygodach pszczoły Gai, dzięki którym najmłodsi mogą teraz obserwować żerujące w domkach owady, a dzięki bajce o Gai, bliżej poznać zachowania pszczół. 
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy przestrzennej z odpadów recyklingowych, surowców wtórnych np. części butelek plastikowych, korków, rolek, kartonów, papieru, aluminium.
Głównymi celami konkursu były: poszerzenie wiedzy na temat świata owadów, promocja idei ekologicznych, zwiększenie świadomości w kwestii możliwości powtórnego wykorzystania surowców wtórnych, poznanie zasady recyklingu wśród dzieci, pobudzanie aktywności twórczej i kreatywnego myślenia, rozwijanie wrażliwości estetycznej, budowanie wśród dzieci odpowiedniego poziomu świadomości ekologicznej rozumianej jako wiedza, poglądy i wyobrażenia ludzi o środowisku naturalnym, rozwijanie pracy zespołowej.
Na konkurs wpłynęło 31 prac z 18 przedszkoli z ostrowskich przedszkoli. Komisja konkursowa w składzie: Maria Szeląg – dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, Beata Rybka – kierownik Działu Sprzedaży Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim, Eliza Dembna - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, wyłoniła zwycięskie prace.
Wyniki: 1.  Przedszkole nr 16 Koszałek – Opałek (autorzy pracy: Leokadia Graja, Paweł Drapała, Natan Pakuła; opiekun grupy: Agnieszka Goździkowska, Anna Wachowiak), 2. Przedszkole nr 17 Ciuchcia (autorzy pracy: Antonina Myszkowska, Hanna Bochińska, Lena Banach; opiekun grupy: Monika Kaczmarek, Urszula Biadała), 3. Przedszkole nr 1 (autorzy pracy: Amelia Kurtyka, Hanna Kaczmarek, Tymon Wawrzyniak; opiekun grupy: Liliana Pastuszak).
Wyróżnienia: Przedszkole nr 13 Sindbad (autorzy pracy: Gabriela Przepiórka, Beniamin Mazur, Kacper Czelusta; opiekun grupy: Renata Sikora),  Przedszkole nr 3 Jaś i Małgosia (autorzy pracy: Bruno Bogdajewicz, Aleksander Napierała, Ksawery Mikulski; opiekun grupy: Alicja Pacyńska).
Nagrody zostały ufundowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
- Dziękujemy najmłodszym, ale i ich opiekunom za udział w naszym konkursie. Wybór nie był łatwy, bo wszystkie prace były przepiękne. Równocześnie zachęcamy do śledzenia informacji, bo to z pewnością nie ostatni konkurs dla młodych ostrowian, który organizujemy - podkreśla Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe