Ostrów: Rośnie liczba chorych na żółtaczkę. Nie będzie czarnej listy

  • 06.05.2017, 16:21 (aktualizacja 07.05.2017, 15:01)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Rośnie liczba chorych na żółtaczkę. Nie będzie czarnej listy
Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego, jak informuje Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, od początku lutego do 6 maja odnotowano 23 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W grupie tej jest dwójka dzieci. Pięć osób hospitalizowano.

Mimo, iż cały czas rośnie liczba zachorowań, Andrzej Biliński podkreśla, że nie ma mowy o epidemii. - Póki co możemy mówić o ognisku epidemicznym - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie. - Gdy inspektor sanitarny szczebla wojewódzkiego zawnioskuje o epidemię, to taki wniosek rozpatruje wojewoda i właśnie wojewoda ogłasza stan epidemii. Na dziś wojewoda takiego stanu nie ogłosił. Dzieci które zachorowały mają 5 i 12 lat. Młodsze dziecko, u którego potwierdzono obecność wirusa żółtaczki, jest przedszkolakiem. Jednak ostrowski sanepid nie podaje, do której placówki w mieście uczęszcza. Cały czas prowadzone są wywiady epidemiologiczne i na tej podstawie typowane są osoby, które mogą być narażone na zakażenie żółtaczką. - Typujemy jednostki do kontroli na podstawie wywiadu przeprowadzanego wśród chorych, którzy mówią nam, gdzie przez ostatnie dwa miesiące jedli oraz gdzie kupowali gotowe produkty - mówi Andrzej Biliński. - Te wszystkie jednostki cały czas są pod naszym ścisłym nadzorem. Ale nie będziemy ogłaszać żadnej czarnej listy zakładów, które są pod naszym nadzorem i które kontrolujemy. Trzeba także wiedzieć, że Prokuratura Okręgowa z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie zagrożenia epidemiologicznego. Postępowanie prowadzone jest „w sprawie” i na obecnym etapie prokurator zlecił Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie wykonanie niezbędnych czynności, w tym uzyskania dokumentacji z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie, a także wystąpił o dane medyczne z placówek, w których mają znajdować się osoby hospitalizowane w związku z podejrzeniem zarażeniem wirusem żółtaczki pokarmowej. - Śledztwo w przedmiotowej sprawie pozostaje w toku - zapewnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie. - Na obecnym etapie prokurator kontynuuje gromadzenie materiału dowodowego, w tym w szczególności danych z placówek Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostrowie, z różnych placówek medycznych w których udzielana była pomoc medyczna, a także zlecone zostały przesłuchania pacjentów. Termin przeprowadzenia przesłuchań ustalony będzie po zakończeniu przez pacjentów procesu leczenia. Po zgromadzeniu wspomnianego materiału prokurator podejmie decyzje w zakresie wywołania opinii biegłych.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe