Powiat Ostrowski: Dożynkowa tradycja w Czekanowie

  • 19.08.2021, 14:07
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dożynkowa tradycja w Czekanowie
Mieszkańcy Czekanowa hucznie świętowali tegoroczne święto plonów. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odtworzenie tradycyjnych obrzędów dożynkowych w wykonaniu zespołu „Swojacy” z Moszczanki.

Wciąż obowiązujące obostrzenia epidemiczne sprawiły, że w tym roku tylko niektóre sołectwa gminy Ostrów Wielkopolski zdecydowały się na organizacje tradycyjnych dożynek. Tak był między innymi w Czekanowie, gdzie miejscowa Rada Sołecka przygotowała efektowne święto. Pomogło im w tym dofinansowanie z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa.

Dożynki otworzył konwój maszyn rolniczych, specjalnie udekorowanych z okazji święta plonów. Zgromadzonych gości, z wójtem gminy Ostrów Wielkopolski Piotrem Kuroszczykiem, powitał sołtys Czekanowa, Marek Jagodziński.

Głównym punktem uroczystości był efektowny pokaz obrzędów dożynkowych w wykonaniu zespołu pieśni i tańca „Swojacy” z Moszczanki. Ubrani w bajecznie kolorowe stroje tancerze i śpiewacy zaprezentowali oryginalne ludowe tańce i przyśpiewki z różnych rejonów Polski, od Wielkopolski, Lubelszczyzny, po Podhale.

Swoje umiejętności zaprezentowały również miejscowe dzieci, które zaprezentowały się w repertuarze tanecznym. Również ich rodzice stanęli na wysokości zadania i odtańczyli dowcipnie przygotowany taniec cygański.

Dużym powodzeniem cieszyła się również loteria fantowa, z wieloma cennymi nagrodami. Tegorocznym dożynkom towarzyszyła wystawa fotografii obrazujących dzieje tańca ludowego w Czekanowie na przestrzeni kilku dekad. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla dzieci, a na koniec dorośli zasiedli do biesiady i bawili się do późnych godzin wieczornych na zabawie tanecznej.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe