Ostrów: Bezpieczne przejścia

  • 01.08.2021, 11:27 (aktualizacja 07.08.2021, 19:54)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Bezpieczne przejścia
W ostatnim czasie na terenie miasta wprowadzone są kolejne rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

Po doświetleniu części przejść, listwach „antyzombi”, akcji „Przejdź offline” tym razem unowocześniono sześć szczególnie uczęszczanych przejść dla pieszych. Zamontowane zostały tu lampy LED oraz markery dla kierowców. Przejście wykrywa też obecność pieszego i zwiększa moc oświetlenia.
Bezpieczne przejścia dla pieszych powstały przy ulicach: Głogowskiej, Kościuszki, Wrocławskiej oraz Grabowskiej. To miejsca, z których każdego dnia korzystają tysiące ostrowian.
- Ta inwestycja to kolejny etap poprawy bezpieczeństwa naszych mieszkańców. W czerwcu, w ramach akcji „Przejdź offline”, niektóre ostrowskie „zebry” zostały oznaczone informacją dla pieszych, by przechodząc przez drogę odłożyć telefon. Wcześniej, na jednym z przyszkolnych przejść, zastosowaliśmy listwy „antyzombi”. Te rozwiązania mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów, jak bowiem pokazują statystyki, bardzo wiele zdarzeń drogowych i wypadków ma miejsce właśnie na przejściach. Odebrana inwestycja jest niezwykle istotna z jeszcze jednego powodu – przejścia te znajdują się również w pobliżu szkół i korzystać z nich będą ostrowscy uczniowie – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W ramach zrealizowanego zadania zamontowano nowoczesne lampy typu LED oraz markery, informujące kierowcę, że zbliża się do przejścia. Nowe oświetlenie posiada też system „LUMI MOTION”, który wykrywa obecność pieszego w okolicach przejścia zwiększając moc padającego na niego światła. Wykorzystanie naświetlania asymetrycznego sprawia, że przechodzień jest dobrze widoczny dla nadjeżdżających kierowców.
Całkowity koszt prac to 257.800 zł. Inwestycja realizowana była przez Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu z wniesionego do tej spółki wkładu pieniężnego z miejskiego budżetu. Wczorajszy odbiór techniczny był również okazją do rozmów z przedstawicielami spółki na temat planów inwestycyjnych na najbliższe miesiące.
- Jesteśmy w stałym kontakcie ze spółką. Nasi pracownicy tworzą wspólne plany inwestycyjne z zakresu budowy nowego oświetlenia ulicznego oraz wymiany odcinków, które ze względu na okres użytkowania nie nadają się do dalszej eksploatacji. Bardzo ważnym elementem tej współpracy stanowią wnioski mieszkańców. Również na ich podstawie tworzone są szacunkowe koszty poszczególnych zadań, pozwalające na zabezpieczenie odpowiednich kwot w ostrowskim budżecie – wyjaśnia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe