Powiat Ostrowski: Warsztaty kulinarne dla seniorów

  • 11.07.2021, 12:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Warsztaty kulinarne dla seniorów
W świetlicy w Moszczance odbyły się warsztaty kulinarne dla grupy seniorów z gminy Raszków, realizowane w ramach projektu ,,Nasz lokalny patriotyzm kulinarny".

Pięćdziesięciu uczestników podzielonych na dwie grupy najpierw wzięło udział w 8-godzinnych warsztatach serowarskich – po wprowadzeniu do mikrobiologii i biochemii sera podpuszczkowego seniorzy uczyli się wytwarzania 4 typów serów: żuławskiego, korycińskiego, oscypka i ricotty. Przypomnieli sobie także sposób wytwarzania wielkopolskiego sera smażonego.

Druga część warsztatów to 4-godzinne zajęcia dotyczące pieczenia chleba oraz przygotowywania kiszonek. Najpierw uczestnicy poznawali właściwości prozdrowotne poszczególnych rodzajów pieczywa i rozmawiali o tym, co się dzieje z mąką poddaną fermentacji gdy powstaje zakwas. Oczywiście upieczono (i zjedzono) chleb, każdy zabrał też do domu swoją porcję zakwasu. Seniorzy poznawali także tajniki sporządzania kiszonek - dowiedzieli się jak przygotowywać solanki i dobierać przyprawy do różnych rodzajów kiszonek. Następnie własnoręcznie przygotowali kiszonki z pomidorów koktajlowych, kalafiora, cytryny, jabłek i podagrycznika.

Prowadzącą zajęcia była Joanna Włodarska z ,,Siedliska pod Lipami" pod Elblągiem. Projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dofinansowany jest ze środków Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+" na lata 2021–2025.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe