Powiat Ostrowski: Poradnia jak budowla z klocków

  • 27.06.2021, 09:52 (aktualizacja 06.07.2021, 07:59)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Poradnia jak budowla z klocków
Ma być przyjazna, kolorowa, nowoczesna i przede wszystkim własna. Władze powiatu ostrowskiego przedstawiły koncepcję oraz lokalizację nowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej

Od wielu lat Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna mieści się w budynku przy ul. Królowej Jadwigi należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
-To budynek, który wówczas wydawał się nowoczesny, a dziś jest przede wszystkim za mały. Tym bardziej, że na naszych oczach rozgrywa się dramat wielu dzieci i ich rodziców, a pandemia tylko pogłębiła negatywne zjawiska. Coraz więcej dzieci ma różne deficyty, problemy czy lęki. Tak zrodziła się koncepcja nowego budynku, która jesteśmy zdeterminowani zrealizować w lach 2021 – 2023 – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.
Nowy dwukondygnacyjny budynek stanie na wolnej działce przy sali sportowej Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych. Będzie w nim 20 gabinetów oraz kilka większych pracowni. Aby dzieci nie bały się tu przychodzić, nie kojarzyły go z przychodnią zdrowia całość będzie kolorowa i ma nawiązywać do wielkiej budowli z klocków.
– Cieszę się, że ten projekt rusza, bo już kilka lat temu zgłaszałem na forum Rady Powiatu, że poradnia powinna znaleźć się w innym miejscu. Za obecny budynek płacimy dzierżawę i nie jesteśmy na swoim. Na wspólnym posiedzeniu komisji radni zapoznali się z ta koncepcją i można teraz ze spokojem podejść do dalszych prac – powiedział Piotr Walkowski przewodniczący Rady Powiatu.
Z rozpoczęcia przygotowań do budowy nowej poradni radości nie kryje dyrektor Violetta Miszkin.
– Jestem przeszczęśliwa, że tego dnia doczekałam. Niesiemy pomoc dzieciom z terenu całego powiatu. Obejmujemy rocznie opieką ok 2 tys. dzieci. Są to diagnozy i terapie w ciągu tygodniowym lub miesięcznym, ale także wsparcie jednorazowe. Wydajemy rocznie ok. 500 orzeczeń wraz z opiniami o wspomaganiu rozwoju i 1800 różnych opinii, dla dzieci które potrzebują wsparcia, a pandemia tylko zwiększyła zapotrzebowanie’’ – powiedziała Violetta Miszkin.
Prace na realizacją rozpoczną się w tym roku, a inwestycja ma zostać zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj’’. Jak informuje Starosta P. Rajski koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 5 mln zł, wraz z wyposażeniem placówki. Na inwestycji zyska również ZSTE poprzez uporządkowanie terenu wokół oraz remont elewacji sali, która architektonicznie i kolorystycznie tworzyć będzie z poradnią całość.
-Póki co wydatki na start procedur planujemy ponieść z własnego budżetu. Jest jednak wiele możliwości zewnętrznych i z pewnością będziemy chcieli ubiegać się również o te fundusze – powiedział starosta.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe