Powiat Ostrowski: Pamięci Józefa Schmidta

  • 15.06.2021, 13:29
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pamięci Józefa Schmidta
W Ołoboku uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconej pamięci Józefa Schmidta – znanego ołobockiego artysty ludowego, skrzypka oraz człowieka o wielu talentach.

Tablica została umieszczona na budynku Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Ołobockiej. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście. Wśród nich znalazła się rodzina artysty, jego dwie córki – Helena Saranek (wieloletnia kierowniczka Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ołobok) i Kazimiera Urban (członek Zespołu Pieśni i Tańca Ołobok), jego syn – Józef Schmidt oraz prawnuczka – Justyna Karbowy, sołtys wsi Ołobok.

Uroczystość otworzył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, który przybliżył postać ołobockiego artysty, a następnie powitał przybyłych gości. Przed uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej Józefa Schmidta, goście mieli okazję wysłuchać jego przepięknych melodii ludowych w wykonaniu Krzysztofa i Anny Rozpondków. Artyści wprowadzili zaproszonych gości w muzyczny nastrój tego wydarzenia.

Po krótkiej prezentacji dorobku Józefa Schmidta i odsłonięciu tablicy głos zabrał wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, który podkreślił ważność podtrzymywania i pielęgnowania kultury oraz tradycji. Podczas uroczystości głos zabrała również Helena Saranek – córka artysty, która wspomniała o wielu zdolnościach swojego ojca, między innymi o talencie rzeźbiarskim, malarskim, o zdolnościach gry na wielu instrumentach, nie tylko na skrzypcach. Córka Józefa Schmidta wróciła pamięcią do swojego dzieciństwa, mówiąc: „Nasza rodzina była bardzo muzykalna, w domu nigdy nie brakowało muzyki, a jesienne wieczory były prześpiewane, przegrane, a w końcu nieraz i przetańcowane”. JP

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe