Powiat Ostrowski: Plac zabaw i ścieżka zdrowia

  • 23.05.2021, 09:56 (aktualizacja 25.05.2021, 16:40)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Plac zabaw i ścieżka zdrowia
Przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym we Wtórku powstaje nowoczesny plac zabaw.

Praca przy montażu urządzeń jest już prawie na finiszu. Plac będzie się składał z dwóch części. Pierwszy powstaje tuż obok szkoły. Będą tam urządzenia typowo do zabawy: huśtawki, duży drewniany domek z elementami do różnego rodzaju gier wraz ze zjeżdżalnią, karuzela, piaskownica i bujaki oraz mała architektura: ławeczki i kosze na śmieci. Tuż obok, po przeciwnej stronie drogi, powstaje leśna ścieżka zdrowia.
Tutaj na dzieci czeka zarówno świetna zabawa jak i ciekawostki przyrodnicze. Wzdłuż lasu sosnowego po obu stronach zamontowane są urządzenia do ćwiczeń, to m.in.: drążki, walec, deski do przeskoków, deski do przeskoków na sprężynach, zestaw sprawnościowy oraz wspinaczkowy. Wkrótce pojawią się tablice edukacyjne oraz gry przyrodnicze. Te dotyczyć będą np.: wiedzy dendrologicznej, mikroorganizmów glebowych, tropów zwierząt czy ciekawostki na temat mieszkańców lasów iglastych. Będą też ławeczki, kosze na śmieci oraz stojak na rowery. Przez całą długość prowadzić będzie utwardzona ścieżka. Teren będzie otwarty i ogólnodostępny.
W ramach inwestycji betonowe ogrodzenie wzdłuż szkoły zastąpi nowe z furtką, która ułatwi najmłodszym swobodne przejście z placu zabaw do leśnej ścieżki.
Koszt budowy leśnego parku zabaw ze ścieżką zdrowia z elementami edukacyjnymi wynosi ponad 152 tysiące złotych. Samorząd na jej realizację pozyskał dofinansowanie ze środków unijnych, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Początkowo wynosiło ono ponad 150  tysięcy złotych. Po przetargu okazało się, że inwestycja będzie kosztować mniej niż zakładano. Ostatecznie kwota dofinansowania to ponad 101 tys. złotych. Pozostałą kwotę, ponad 57 tys. złotych dołoży gmina.
- Każde miejsce sportu i rekreacji, gdzie dzieci mogą przebywać na świeżym powietrzu, jest bardzo potrzebne, szczególnie dziś w dobie szeroko rozumianej komputeryzacji.  Mam nadzieję, że ruch i zabawa  blisko natury okażą się dla dzieci po prostu atrakcyjniejsze – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.


 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe