Pasieka Akademii Kaliskiej

  • 23.05.2021, 09:31
  • Ryszard Binczak
Pasieka Akademii Kaliskiej
Na kampusie Akademii Kaliskiej przy ulicy Poznańskiej, powstała uczelniana pasieka. Na razie liczy sześć uli, w których wkrótce może pracować nawet 360 tys. pszczół. Pasieka została oficjalnie zaprezentowana w czwartek – w Światowym Dniu Pszczół, podczas konferencji prasowej.

Mamy tutaj 6 uli i latem, przy pełnej produkcji miodu, w każdym będzie około 80 tys. pszczół. Zainteresowanie taką tematyką naukowcy Akademii Kaliskiej przejawiają od dawna. Na kierunku kosmetologia prowadzimy zajęcia z przedmiotu: produkty pszczele – działanie i zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Chcemy prowadzić badania nie tylko nad miodem jako takim, ale również wpływać na produkcję tego miodu oraz jego jakość i badać, jak produkcja miodu wpływa na aspekty żywieniowe, suplementów żywności czy dodatków do żywności” – powiedział rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła.

Wszystkie pszczele produkty, które zostaną pozyskane w pasiece Akademii Kaliskiej, zostaną wykorzystane do badań, a także w celach promocyjnych. Równocześnie będą prowadzone obserwacje związane z ochroną owadów naturalnymi środkami i promocja działań pomagających przetrwać zapylaczom, których z każdym rokiem ubywa.

Hodowlą pszczół będzie się zajmował Janusz Skowroński, od 16. lat pracownik Akademii Kaliskiej, a przy tym pasjonat zagadnień związanych z pszczelarstwem. – Cieszę się, że mamy możliwość uruchomienia  pasieki – powiedział opiekun pszczół. – Pragnę dodać, że w przypadku chorób pszczół, a te nie należą do rzadkości, będziemy je leczyć wyłącznie metodami naturalnymi, m. in. za pomocą kwasu szczawiowego. Uważam, że to właściwe postępowanie, a ponadto – uczelnia, w ramach której funkcjonuje Wydział Nauk o Zdrowiu powinna wskazywać rozwiązania, które zdrowiu służą.

Korzystając z obecności dziennikarzy pragnę dodać, iż Polska Komisja Akredytacyjna wystawiła pozytywna ocenę dla kierunku fizjoterapia jednolitych studiów magisterskich. Komisja stwierdziła, że realizowany proces kształcenia przez Akademię Kaliską umożliwia studentom osiągnięcie założonych efektów. Kierunek spełnia wszystkie kryteria i jest to kolejny sukces wykładowców Akademii Kaliskiej – dodał prof. Andrzej Wojtyła. – Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki udzieliło pozwolenia na utworzenie studiów drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Dotychczas studenci Akademii Kaliskiej mogli się kształcić na kosmetologii tylko na studiach licencjackich. Od nowego roku akademickiego będą mogli kontynuować naukę w Akademii Kaliskiej i po dwóch latach uzyskać tytuł magistra.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe