Powiat Ostrowski: Nowy Dom Pomocy pnie się do góry

  • 22.05.2021, 13:28 (aktualizacja 25.05.2021, 16:39)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowy Dom Pomocy pnie się do góry
21 maja br. wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego Domu Pomocy Społecznej, którego inwestorem jest powiat ostrowski. Jednym ze świadków tej uroczystości była Aurelia Kwiatkowa, 102-letnia mieszkanka obecnego DPS.

Nowy DPS to jedna z nielicznych w regionie tego typu inwestycji i jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd powiatowy. Wstępną koncepcję budynku przygotował architekt Radosław Torzyński. Przetarg na projekt i generalnego wykonawcę przeprowadzony został w formule „zaprojektuj i wybuduj’’. Zwycięzca i główny wykonawca został wyłoniony w postępowaniu zakończonym 18 czerwca 2020 roku. Została nim firma Miksbud Sp. z o.o Marii i Dominika Rogusznych
Nowy Dom Pomocy Społecznej będzie mieć ponad 3,2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej znajdować się będzie 77 miejsc dla pensjonariuszy. Będą oni mieli do dyspozycji 34 dwuosobowe pokoje z łazienkami, strefę opieki medycznej dla osób wymagających specjalistycznej i całodobowej opieki oraz leczenia. Powstanie także cały szereg pracowni kulinarnych, plastycznych, informatycznych, pomieszczeń do fizjoterapii, zaplecze techniczne i administracyjne oraz kaplica.
- Czasem słyszę sformułowania, że budujemy luksusowy dom. Ale czy w dzisiejszych czasach luksusem ponad miarę jest, że pokoje będą miały własne węzły sanitarne? Ludzie, którzy trafiają do DPS mają za sobą całe życie, czasami są trudne i bolesne historie. Oni zasłużyli na to, by w jesieni życia mieć godne warunki i to, co najlepsze – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.
W przygotowaniach do tej inwestycji wykorzystano m.in. doświadczenia partnerskiego powiatu Sonneberg, który prowadzi kilkanaście takich placówek. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia obejmująca budowę oraz wyposażenie Domu Pomocy Społecznej planowana jest na poziomie około 18 mln. złotych.
Jedną ze stref będzie część wspólna tzw. „ryneczek’’, który ma pełnić funkcję integracyjną, ma być miejscem spotkań pensjonariuszy, organizacji większych imprez i przedsięwzięć. W praktyce miejsce to ma pełnić także funkcję pokoju dziennego pobytu. Docelowo ma on przypominać ostrowski rynek.
Charakter użytkowy będzie miał także dach, na którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, która powinna pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.
- Decyzja o rozpoczęciu tej budowy podjęta była zgodnie przez wszystkich radnych. Dwóch z nich nie już tutaj z nami, ale myślę, że zarówno Grzegorz Finke, jak i Michał Wilczura patrzą na nas teraz z góry i kibicują temu projektowi. Ważne są drogi, oświata, zdrowie, ale dobrze w sferze opieki społecznej jest realizowana na inwestycja – powiedział Piotr Walkowski, przewodniczący Rady Powiatu.
Planowane oddanie do użytku nowego DPS przewidziane jest na drugą połowę przyszłego roku.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe