Powiat Ostrowski: Pierwszy w gminie Klub Seniora otwarty

  • 17.05.2021, 15:28
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pierwszy w gminie Klub Seniora otwarty
W Nowych Skalmierzycach odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego na terenie gminy miejsca dedykowanego osobom starszym – Klubu Seniora.

Poza władzami samorządowymi i seniorami w inauguracji udział wzięli goście: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak.

- To nasza międzypokoleniowa odpowiedzialność i solidarność, aby jesień życia dla seniorów mogła być godna. Kiedy spędzamy czas z drugim człowiekiem, czujemy się bardziej zdrowi i przede wszystkim bardzo, bardzo potrzebni. Dlatego też realizacja programu Senior+, który jest adresowany dla jednostek samorządu terytorialnego na tworzenie domów i klubów seniora cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. […] Chciałabym pogratulować panu burmistrzowi, że taki piękny klub seniora udało się przy wsparciu środków rządowych wybudować­ – powiedziała minister.

Z kolei poseł Tomasz Ławniczak zwrócił uwagę na integrację osób starszych z lokalną społecznością.

- Każdy człowiek osiągając wiek senioralny ma swoje potrzeby. Są to nie tylko potrzeby fizyczne, ale także potrzeby o charakterze społecznym – współuczestnictwa czy spotkań towarzyskich z ludźmi w swoim wieku. Jest to potrzeba bycia ciągle pożytecznym, że moje życie nie upływa tylko w czterech ścianach przed telewizorem, ale upływa w sposób pożyteczny dla lokalnej społeczności, w której funkcjonuję […] Pięknym przykładem integrowania ludzi w wieku senioralnym jest dziś otwierany Klub Seniora w Nowych Skalmierzycach – mówił poseł.

 

Podsumowania dokonał burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.

- To nie są nasze jedyne działania, jeśli chodzi o szeroko rozumianą politykę senioralną. Oprócz otwartego dziś klubu wprowadziliśmy Skalmierzycką Kartę Seniora czy postawiliśmy na terenie naszej gminy kilkadziesiąt dedykowanych im ławek. Mamy również marzenie – stworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych, a marzenia są po to, aby je spełniać, tak więc wszystko przed nami – stwierdził burmistrz.

W przecięciu wstęgi poza minister, posłem i burmistrzem udział wzięli także przewodniczący Rady Tadeusz Orzechowski, zastępca burmistrza Agnieszka Sipka, kierownik M-G Ośrodka Pomocy Społecznej Urszula Gajda oraz przedstawicielka seniorów a zarazem przewodnicząca miejscowego koła emerytów Krystyna Marczak. Obiekt poświęcił proboszcz parafii Bożego Ciała ks. kan. Zbigniew Króczyński. Na zakończenie uroczystości uczestnikom udostępniono księgę pamiątkową, w której goście umieścili wiele ciepłych słów i gratulacji skierowanych ku seniorom.

Klub powstał pod koniec 2020 roku. Na jego realizację zaadaptowano fragment Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Na ponad 250 m2 powierzchni użytkowej do dyspozycji są trzy sale: konferencyjna ze stołami, telewizyjna z kącikiem komputerowym i sportowa z urządzeniami do ćwiczeń. Ponadto obiekt posiada w pełni wyposażony aneks kuchenny, dwie toalety oraz przestronny korytarz z szafami garderobianymi.

Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł 450.000 zł, z czego 125.000 zł stanowiła dotacja uzyskana ze środków Programu Wieloletniego Senior+. W bieżącym roku Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce zawnioskowała o środki na funkcjonowanie Klubu i otrzymała dotację w wysokości 42.750 zł na opłacenie pracy koordynatora i opiekuna a także na materiały i niezbędne pomoce. Zarządcą klubu jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe