Powiat Ostrowski: Kompleks bez kompleksów

  • 12.05.2021, 15:32
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kompleks bez kompleksów
Przy Szkole Podstawowej w Wysocku Małym w gminie Przygodzice powstaje żłobek oraz nowoczesne przedszkole z łącznikiem stanowiącym dojście do szkolnej hali sportowej, a także wspólnym zapleczem kuchennym i jadalnią.

Jednokondygnacyjny obiekt przedszkola połączonego ze żłobkiem stanie na działce przy ulicy Górnej. Inwestycja zostanie zrealizowana w cyklu dwuletnim, a na jej wykonanie na razie przeznaczono łącznie ok. 8,4 mln zł. Żłobek w Wysocku Małym rozpocznie działalność z początkiem 2022 r., a przedszkole we wrześniu w tym samym roku.

W dwuoddziałowym żłobku i takim samym przedszkolu opieką objętych będzie w sumie 96 dzieci (24 osoby w każdym oddziale). Do żłobka przyjmowane będą maluchy w wieku od roku do trzech lat. Każdy z czterech oddziałów dziecińca będzie się składał z sal do zajęć i sal wypoczynkowych oraz niezbędnego zaplecza. Atutem kompleksu będzie wspólna kuchnia z jadalnią, która posłuży jednakowo maluchom, a także uczniom szkoły podstawowej.

Przy przedszkolu ze żłobkiem znajdzie się kolorowy plac zabaw. W strefie wejściowej do żłobka będzie wózkownia oraz węzeł szatniowy i sanitarny, a także łatwo dostępny pokój opiekunów, by mogli oni pozostawać w stałym kontakcie z dziećmi.

Obiekt ma być na wskroś nowoczesny z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Obok niego powstanie parking. Wykonawca będzie musiał też zadbać o urządzenie zieleni i ogrodzenie terenu.

Zadanie będzie współfinansowane ze środków pozyskanych przez gminę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (gmina otrzymała dwie dotacje RFIL), Programu Maluch+2021 oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzającego pulą środków EFS i budżetu państwa. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 4,5 mln złotych. Część tych środków wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wyposażenie, wynagrodzenia dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.

- Placówki samorządowe są zwykle gwarantem wysokiej jakości usług opiekuńczych. Rodzice bardzo uważnie przyglądają się standardowi opieki nad ich dziećmi i oczekują od organu prowadzącego przedszkole, szkołę, modelowych wzorców i rozwiązań. Patrząc dziś całościowo na projekt kompleksu w Wysocku Małym, jestem przekonany, że ten obiekt spełni te wymogi. Sprawą osobną będzie zapewnienie mu wykwalifikowanej kadry – mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

- Brak osobnego przedszkola doskwierał od lat mieszkańcom sołectw Wysocko Małe i Smardów. Stworzenie kompleksu edukacyjnego w postaci szkoły podstawowej, przedszkola i żłobka wypełni lukę adresowaną do młodych rodzin, które muszą godzić obowiązki związane z opieką nad dzieckiem z pracą zawodową – mówi Janina Wojtasiak, przewodnicząca rady gminy.

Dotychczas w Szkole Podstawowej w Wysocku Małym funkcjonuje 5-ciogodzinny oddział przedszkolny. TW

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe