Ostrów: Stabilne i bezpieczne finanse miasta

  • 11.05.2021, 08:46 (aktualizacja 15.05.2021, 12:35)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Stabilne i bezpieczne finanse miasta
Obiektywna, międzynarodowa agencja Fitch Ratings podniosła długoterminowy rating dla Ostrowa Wielkopolskiego z “AA” do “AA+”.

Każdego roku niezależna, obiektywna, międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings bada stan finansów różnych podmiotów, w tym i Ostrowa Wielkopolskiego. W najnowszej ocenie agencja podniosła rating miasta i uznała perspektywę finansową za stabilną. To wskazuje, że zarządzanie miejskimi finansami jest bezpieczne.

Fitch Ratings podniósł ratingi dla Ostrowa Wielkopolskiego. Wzrost dotyczy zarówno oceny międzynarodowego długoterminowego ratingu z „BBB+” do „A-”, jak i długoterminowego ratingu krajowego z „AA” do „AA+”.

- To dobra, stabilna i bezpieczna perspektywa dla Ostrowa Wielkopolskiego, a sprawne zarządzanie finansami naszego miasta pozwala nam na realizację kolejnych inwestycji. Ocena niezależnej agencji Fitch Ratings pokazuje jasno i dobitnie - Ostrów posiada stabilne i bezpieczne finanse publiczne - zaznacza Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowy rating uwzględnia współpracę Ostrowa Wielkopolskiego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ocena tej współpracy przez Fitch Ratings jest bardzo dobra. Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to 250 000 000 złotych, z czego środki zewnętrzne stanowią 110 000 000 złotych. Część zadań Ekspresu jest już w trakcie realizacji. Miasto ma do dyspozycji jeszcze 90 mln złotych z EBI.

Jak podaje agencja: “Ostrów, aby ograniczyć ryzyko stopy procentowej, ostrożnie planuje wydatki na obsługę długu, które w budżecie są zaplanowane na wyższym poziomie niż faktycznie wydatkowane.”

W uzasadnieniu agencja wyjaśnia, iż podniesienie ratingów odzwierciedla, że wskaźnik spłaty zadłużenia poprawi się oraz uwzględnia lepsze niż oczekiwane przez instytucję ratingową wyniki Miasta w 2020 roku. Jednocześnie Fitch Ratings podniosło Samodzielny Profil Kredytowy Miasta z „bbb+” na „a-”.

Podczas oceny, analitycy Fitch Ratings wzięli pod uwagę m.in. stabilność dochodów i wydatków, elastyczność zobowiązań i płynności, zdolność do zwiększania dochodów. Analitycy agencji w swojej ocenie uwzględnili także skutki pandemii i wpływające na finanse samorządów decyzje władz centralnych oraz dotychczasowe, dobre praktyki zarządzania finansami Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe