Powiat Ostrowski: Bliźniemu na ratunek

  • 05.05.2021, 16:20 (aktualizacja 09.05.2021, 12:39)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Bliźniemu na ratunek
Profesjonalny sprzęt sfinansowany z budżetu powiatu ostrowskiego trafił do druhów z kilku formacji ochotniczych straży działających na terenie powiatu. Wyposażenie przyczyni się do jeszcze większej fachowości działań strażaków.

Z wnioskami o wsparcie w zakupie sprzętów strażacy zwrócili się m.in. do Komisji Bezpieczeństwa działającej przy Staroście Ostrowskim. Sprzęt udało się zakupić i przekazać na początku maja, w okolicy dorocznego święta strażaków.

Planów obchodów Lokalnego Dnia Strażaka w Sadowiu (gmina Ostrów) nie pokrzyżowała nawet wyjątkowo kapryśna aura. Najpierw reprezentanci OSP z jednostek w Sadowiu, Westrzy, Parczewie i Wysocku Wielkim spotkali się na Mszy św. w kościele Ojców Pasjonistów w Sadowiu. Po nabożeństwie w miejscowej strażnicy odbyło się przekazanie sprzętu. Oprócz strażaków wzięli w nim udział starosta ostrowski Paweł Rajski, Damian Grądzielewski radny powiatowy, Ryszard Ryfa radny gminy Ostrów.

Zestawy tlenowe wraz z wyposażeniem pozwolą ochotnikom na udział w akacjach, w których dochodzi do dużego zadymienia. Podobny zestaw otrzymają także strażacy z OSP Topola Mała. Cena każdego zestawu to ok. 10 tys. złotych.

Kilka dni później, dokładnie w dniu św. Floriana, przekazano strażakom z OSP Raczyce torbę ratunkową PSP1 wraz z zestawem szyn Kramera i noszami ratunkowymi. Zestaw obejmuje kilkadziesiąt pozycji od prostych opasek, bandaży, folii termicznych, rękawiczek, strzykawek, poprzez specjalistyczne opatrunki dla poparzonych, urządzenia do płukania oczu, zestawy resuscytacyjne oraz butlę tlenową. Szyny Kramera i kołnierze ortopedyczne różnych rozmiarów pozwalają na zabezpieczenie poszkodowanych ze złamaniami i bezpiecznych ich transport do służb medycznych. Wartość zestawu to ok. 5 tys. złotych.

- Cieszę się, że sprzęt trafia w różne części naszego powiatu. Zwłaszcza w miejscach oddalonych od szpitala tak pomoc może być bezcenna – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Wniosek w sprawie doposażenia sprzętowego akurat tej jednostki złożył Andrzej Jasik Prezes OSP Raczyce wraz z Rafałem Walkowem radnym powiatowym.

- Średnio w roku nasza jednostka jest angażowana do ok. 30-35 zdarzeń i wypadków. W zestawieniach prowadzonych przez PSP mieścimy się w środku stawki. Do tej pory mieliśmy starą i mocno wysłużoną torbę. Nie byłoby nas stać na sprzęt, który otrzymaliśmy. Myślę, że dzięki niemu będziemy jeszcze częściej angażowani do różnych akcji – powiedział prezes Andrzej Jasik.

O tym jak bardzo zdeterminowani w niesieniu pomocy są strażacy z Raczyc świadczy nie tylko fakt, że kolejni będą brać udział w szkoleniach z zasad udzielania pierwszej pomocy. Druhny i druhowie na specjalnym subkoncie bankowym gromadzą środki otrzymywane za udział w akcjach z przeznaczeniem na zakup kolejnego wyposażenia.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe